KASK ZORUNLULUĞU 1 EKİMDE

KASK ZORUNLULUĞU 1 EKİM'DE

Büyük motosikletler yanında 100 cc altındakilerde de sürücü ve yolcuya kask zorunluluğu getiren düzenleme, cumartesi günü yürürlüğe giriyor

A+A-

 

Büyük motosikletler yanında 100 cc altındakilerde de sürücü ve yolcuya kask zorunluluğu getiren düzenleme, cumartesi günü yürürlüğe giriyor.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı konuyla ilgili açıklamasında,

 

“100 cc üzerindeki her motosiklette ve 50 hız limiti üstü olan yollarda giden 100 cc altındaki motosikletlerde de sürücü ve yolcunun kask takması yasal olarak 15 yılı aşkın bir süredir vardı.15 yılı aşkın mevcut olan bu uygulamaya yeni tüzük değişikliği ile 100 cc altında olan ve şehir içlerinde giden motosikletler de dahil edildi” diyen Avcı, 100 cc üstünde motosiklet alanların ayni gün kask da almaları ve takmalarının yasa gereği olduğunu ifade etti.

 

100 cc altında olan motosiklet sürücülerinin de eğer 50 km hız limiti üstünde olan yolda seyahat ederse onların da kask takma zorunluluğunun 15 yıldan beri yürürlülükte olduğunu anımsatan Avcı, şöyle dedi:

 

“Yeni kask alması gerekenler sadece 100 cc altında olan ve 50 km hız limit üstü olan yollarda gitmeyen motosikletliler için geçerli olduğu gerçeği, yeni uygulamada gecikme, erteleme, karmaşa yaşanmaması gerekliliğini göstermektedir. Kamuoyuna da yeterli uyarıların yapıldığı görüşündeyiz.

 

1 Ekim Cumartesi gününden itibaren kask takmayan motosikletlileri 155 polis telefonuna bildirerek bir hayat kurtarabilirsiniz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur