Kartal’ın muhteşem dönüşü

Kartal’ın muhteşem dönüşü

2011-2012 futbol sezonunun başlamasına 15 günlük bir süre varken, takımların hazırlık maçları bağlamındaki en önemli maçlarından biri olan KTSYD Kupası dün, Girne 20 Temmuz Stadı’nda, geçen sezonun Birinci Lig (Süper Lig) ile İkinci Lig (Birinci Lig

A+A-

 

 

2011-2012 futbol sezonunun başlamasına 15 günlük bir süre varken, takımların hazırlık maçları bağlamındaki en önemli maçlarından biri olan KTSYD Kupası dün, Girne 20 Temmuz Stadı’nda, geçen sezonun Birinci Lig (Süper Lig) ile İkinci Lig (Birinci Lig) şampiyonu Yenicami arasında oynandı.

Başta Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu olmak üzere, protokolün, spor yazarlarının ve K.Kaymaklı ile Yenicami seyircisinin büyük ilgi gösterdiği karşılama, her iki takımında lig öncesi durumlarını göstermesi açısından önemliydi. Bu önemli maçı Massa ile İbrahim Çıdamlı’nın attığı gollerle 2-1 kazanan Yenicami, sezonun ilk kupasını müzesine taşırken, üç sezon sonra Süper Lig’e muhteşem bir dönüş yapıyordu.

Dünkü karşılaşmada dikkati çeken nokta, kupa töreninde KTSYD yönetiminin organizasyon hatasından K.Kaymaklı takımının derme çatma bir şekilde yedek futbolcuları ağırlıklı olarak, kupa törenine katılmasıydı.

Bu olaya, eski K.Kaymaklı başkanı, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun tepkisi görülmeye değer, haklı bir tepkiliydi.

Karşılamada, hakemin gösterdiği beş sarı kart ve Mustafa Gabira’ya gösterilen kırmızı kart dikkati çekerken, Mustafa Gabira’nın gördüğü kırmızı karttan sonra orta hakem Sezener’i itmesi hoş değildi.

Saat 16.00’da yazdan kalma sıcak altında, dün başarılı bir yönetim gösteren orta hakem Mehmet Sezener’in düdüğü ile başlayan karşılamaya takımlar, adeta birbirlerinden çekinerek başladı. Sıcağında, büyük ölçüde etkilediği karşılaşmaya K.Kaymaklı 4-4-2 düzeninde başlarken, oyun içerisinde zaman zaman 4-3-2-1 düzenine döndü.

4-4-3 düzeninde oyuna başlayan Kartal, kısa bir süre sonra 4-4-1-1 düzenine dönmek zorunda kaldı.

Ne var ki başlama düdüğü ile oyunu kendi alanında kabul eden Yenicami karşısında K.Kaymaklı o geçtiğimiz sezon şampiyon olurken, oyunu domine eden takım niteliğinde değildi. Bazı duyumlara göre Balayında olduğu için takımda yer alamayan, bazı duyumlara göre de gözden çıkarılan Nazım Aktunç’un yerine stoper mevkiinde görev verilen Bilal ve önünde oynayan Mehmet, ilk yarıda Yenicami forvetlerine göz açtırmadı. Özellikle, Massa ile K.Uçaner bir türlü markajdan kurtulamayınca, Teknik Direktör Karayel Massa’yı, kendi sağına K.Kaymaklı’nın soluna aldı. Bu değişiklik sonrası, iyi bir sprinter de olduğu gözlemlenen Massa, o kanatta Çağan’ı adeta perişan etti.

Her iki takımın da orta sahada organize olamaması, top kayıplarına neden olurken, Yenicami hücumlarının sadece iki forvetle Massa Uçaner ile yapılması, 8-2 gibi garip bir görüntü yarattı.

Bu arada, ilk 30 dakikada hücumda çok görünemeyen Kartal’ın ani bir kontratağında, Yenicami’nin iyilerinden Kayhan’ın mükemmel pası ile sahanın en iyisi Massa Ali Duvarcı’yı mağlup edince, Yenicami ilk yarıyı 1-0 önde kapadı.

İkinci yarıda, Yenicami oyunu yine kendi alanında kabul edince, Hüseyin Ada, Yasin Kurt, Jeffrey ve sol kanatta ikinci yarıda muhteşem bir şekilde ortaya çıkan Debola ile Yenicami kalesini adeta abluka altına aldı.

Bu yarıda topla buluşturulmaya başlayan Mustafa Gabira’nın sahne almasıyla, K.Kaymaklı gol kaçırma yarışına girdi. Hele hele gardı düşen Yenicami karşısında Mustafa Gabira ve gol kıralı Ertaç’ın kaçırdığı goller inanılmazdı.

Eeee, bu goller kaçarken, 75.dakikada biraz da ofsayt kokan bir pozisyonda, ikinci yarı oyuna giren ve Yenicami’nin sol kanadına hareket getiren İbrahim Çıdamlı’nın golü Kartal’ı KTSYD Kupasına taşırken, 88.dakikada Ertaç’ın golü sadece tabelayı değiştiriyordu.

Bu karşılamayı bir ölçü olarak alırsak, her iki takımında hazır olmadığı ancak kadro itibarıyla şampiyonluğa oynayacakları ortaya çıktı.

 

 

 

Bu haber toplam 869 defa okunmuştur