KARPAZA HAYRAN KALDI

KARPAZ'A HAYRAN KALDI

BARIŞA MUM YAKTI… Kuzey Kıbrıs’ta iki günden beri temaslarını sürdüren Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün de Mağusa ve Dipkarpaz’ı gezdi. Mağusa’da ilk olarak Lala Mustafa Paşa Ca

A+A-

BARIŞA MUM YAKTI…

 

Kuzey Kıbrıs’ta iki günden beri temaslarını sürdüren Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün de Mağusa ve Dipkarpaz’ı gezdi.

Mağusa’da ilk olarak Lala Mustafa Paşa Camii’ni gezen Atalay’a burada Lala Mustafa Paşa Camii Derneği Başkanı Mehmet Canatan tarafından caminin çerçeveli fotoğrafı takdim edildi.

Atalay, daha sonra Namık Kemal Zindanı ile Suriçi’ni gezdi, Maraş’taki bir kahvede oturup vatandaşlarla sohbet etti.

Mağusa gezisi sırasında Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bakan Atalay’ı tarihi eserler konusunda bilgilendirdi.

Mağusa’nın ardından Dipkarpaz’a geçerek Zafer Burnu’ndaki Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret eden Atalay, “eşit, adil ve adaletli barış olsun” diyerek mum yakıp dilek tuttu.

Atalay,  şifalı olduğuna inanılan Manastır suyundan da içti.

 

“HAYRAN KALDIM”

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, manastırda yaptığı açıklamada, ilk kez geldiği Dipkarpaz’a hayran kaldığını belirterek,  muhteşem deniz manzarası ve sahili olan Dipkarpaz’ın ilerisi için turizm açısından çok büyük bir potansiyel olduğunu kaydetti.

Türkiye’den su projesinin tamamlanmasıyla birlikte bölgenin çok daha muhteşem bir hale geleceğini kaydeden Atalay, “Elektrik de gelmiş, ancak su sıkıntısı var. Su da gelince çok büyük yatırımlar olur. Girne Amerikan Üniversitesi de kampus kuruyor. Burası çok büyük ve geniş bir alan. Dünyanın hiçbir yerinde böyle güzel plajlar bulmak mümkün değil. Burayı herkesin görmesi gerekir” dedi.

Atalay, Apostolos Andreas Manastırı’nın da bölgede bulunmasının sevindirici olduğunu, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin asırlarca Kıbrıs’ta iç içe yaşadıklarını belirterek, “Dileğimiz, müzakereler olumlu sonuçlansın; eşit, adil federal yapı kurulsun. İki taraflı, iki toplumlu, eskisi gibi kardeşçe yaşansın…” ifadelerini kullandı.

Cuma namazını da Dipkarpaz Camii’nde kılan Bakan Atalay,  camii çıkışında vatandaşlarla sohbet etti. Atalay, GAÜ’nün Dipkarpaz’daki irtibat bürosunu ziyaret ettikten sonra Bafra’daki Nuh’un Gemisi Otel’de turizm sektör temsilcileri ve yatırımcılarla yemekli toplantıda bir araya gelerek bölgedeki ziyaretlerini tamamladı.

Konuk Bakan Atalay’a Mağusa ve Dipkarpaz ziyaretinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1149 defa okunmuştur