Kan değişti, galibiyet geldi

Kan değişti, galibiyet geldi

Lapta, dün Lig’e sıkıntılı başlayan ve geçen hafta teknik direktör Mehmet Bolkan’ın yerine takımın başına Turan Altay’ı getiren Çetinkaya’yı konuk etti. Yapılan bu kan değişikliği ile henüz 5 gün görevde bulunan Turan Altay, takı

A+A-

 

 

Lapta, dün Lig’e sıkıntılı başlayan ve geçen hafta teknik direktör Mehmet Bolkan’ın yerine takımın başına Turan Altay’ı getiren Çetinkaya’yı konuk etti.

Yapılan bu kan değişikliği ile henüz 5 gün görevde bulunan Turan Altay, takımın başında çıktığı ilk maçında 3’ncü haftaya girilirken galibiyeti bulunmayan Çetinkaya’yı galibiyet ve üç puan ile tanıştırdı.

Belki beklentilerin altında çok da başarılı bir oyun oynayamasa da, Çetinkaya’nın biraz defansif kurgu da toparlanmanın sinyallerini verirken ilk iki haftaki dağınık oyun sistemi anlayışından da biraz uzaklaştı.

 

***

 

Maça gelecek olursak, ilk devre her iki takımda oyuna kontrollü başladı. Her iki tarafta topa daha sahip olarak, pas yaparak, alan daraltarak birbirlerine geniş alanda top oynama ve oyun kurma şansı vermeme mücadelesi içerisinde görüldü.

Çetinkaya 3’lü takım savunması anlayışından 4’lü savunmaya geçti. Turan hoca takımın tecrübeli oyuncusu Serhan’ı yerine stopere çekerek defansını 4’ledi ve önlerinde tek ön libero defansif orta saha oyuncusu ile savunmasını oyun içerisinde rakip ataklarda beşe çıkardı. Temel anlayış olarak ilk önce çok adamlı savunma yapıp, ileride süratli hücuma dönük oyuncuları Cetric, Batshi ve Esin ile hızlı hücuma, atağa kalkıp kontra atak hücum yapısı içinde gol aramaktı.

Lapta ise maça 4-4-2 klasik oyun dizilişi ile başladı. İleride Ahmet Coşkun ve Volkan’a orta saha oyuncuları Gökhan Mami ile Deniss’in  Çetinkaya defansının arkasına atacağı uzun paslarla, ara paslarıyla gol bulma düşüncesi içerisindeydi.

Böyle oyun kurgusu ve düşüncesindeki her iki takımda istenilen oyununu maçın genelinde pek ortaya koyamadı, özellikle ilk devre iki tarafta pek başarılı olamadı.

Maçın özellikle ilk devresinde tempo oldukça düşüktü, heyecan ve göze güzel gelen oyun seyir zevki yoktu.

Tamamen vasatın altında, orta sahada top kapma mücadelesi ve kısır döngüdeki ataklar ile gol arama içinde geçti.

İlk devrenin son dakikaları oynanırken Çetinkaya adına Cetric’in sağdan ceza sahası içerisine getirdiği topu sıfırdan keserek altı pas önünde boşta bulunan ve bu yıl Lapta’dan transfer edilen kaptan Esin’in plase vuruşu ile müsabakada Çetinkaya’nın 1-0 öne geçmesi, ilk devre adına akıllarda kalan ilk ve tek pozisyondu.

***

Mücadelenin ikinci yarısına 1-0 önde girerek daha moralli başlayan Çetinkaya, oyunun ikinci devresinde skor avantajını da elinde tutarak, Lapta’nın gerek orta saha oyuncularına gerekse hücum oyuncularına tam saha pres yaparak, top kontrolünü elinde tutarak , geniş alan bırakmadı.

Defans kurgusunu ve dengesini bozmayarak çok adamlı savunma anlayışına devam etti. Lapta maçta beraberlik golünü bulmak için biraz daha gayretli görülse de pas yüzdesi oldukça düşüktü, etkisiz ve tempolu çabuk oyuncuları markajdan kurtulamayınca Çetinkaya’nın çok adamlı defans kurgusunun dengelerini bozamadı ve gol pozisyonu üretemedi.

Özelikle Çetinkaya ‘da Serhan ve Serkan kademe anlayışları ve aralarındaki uyumlu top müdahaleleri ile adeta savunmanın sigortalarıydı, tüm müdahaleleri yerindeydi.

Maçta ikinci golü de Batshi ile bulan Çetinkaya farkı ikiye çıkarınca son bölümlere daha da rahatlamış giren Çetinkaya, iyice moral–motivasyonunu yitiren Lapta karşısında galibiyete ulaşması çok da zor olmadı.

Dünkü maç bir kez daha gösterdi ki, birçok ülkede olduğu gibi, kan değişiklikleri genelde işe yarıyor. Bu değişiklikler ile oyuncular üzerinde olumlu moral motivasyon ve güç etkisi yapıyor.

Çetinkaya’da belki şuan oyun kurgusu ve istenilen düzeyde, seviyede güzel futbol oyunu olmada, Turan Altay’ın gelişi, galibiyeti ve üç puanı getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur