Kadro genişliği ve tecrübe

Kadro genişliği ve tecrübe

Geniş kadrosu ve tecrübeli oyunculara sahip K. Kaymaklı geriye düştüğü maçta, özellikle ikinci yarıdaki iyi oyunu ve bulduğu gollerle galip gelmesini başarmıştır. Gönyeli oyuna çok tempolu ve hızlı başladı. Alışık olmadığımız bir dizilişle oyuna başlayan

A+A-

 

 

Geniş kadrosu ve tecrübeli oyunculara sahip K. Kaymaklı geriye düştüğü maçta, özellikle ikinci yarıdaki iyi oyunu ve bulduğu gollerle galip gelmesini başarmıştır.

Gönyeli oyuna çok tempolu ve hızlı başladı. Alışık olmadığımız bir dizilişle oyuna başlayan Gönyeli, Çağın’ı ilerde ve gole yakın bir görevle oyuna başlattı. Bana göre çok yerinde ve doğru düşünülmüş bir karardı. Çağın, agresif futbolu ve girişkenliği ile kaymaklı savunmasını yıprattı. Bu özelliğini iyi kullanan Çağın’ın attığı şut, kaleci Ali’den dönünce, Solomon topu boş kaleye gönderdi ve Gönyeli öne geçti.

Gönyeli, özellikle ilk yirmi dakika, rakibine oranla daha baskılı ve golü düşünen bir anlayışla oynadı. Sonuçta golü buldu ve film orda koptu. Golden sonra geriye yaslanmak, tecrübeli ve gol noktalarında etkili oyuncusu fazla olan Kaymaklı’nın işine geldi. Bu noktadan sonra devreye Debola girdi ve karşılaşmanın kaderini belirleyen hareket ve golle oyunun yıldızı oldu.

Bana göre Gönyeli, mevcut kadrosu ile yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalıştı. Mehmet Amcaoğlu bu kadro ile ancak bu kadar yapabilir. Sahaya sürdüğü kadro ve ilk yarıdaki oyun dizilişi çok doğruydu. Ancak ikinci devre Çağın’ın savunmada başlaması ilerdeki hücum gücünü azaltmıştır. İbrahim Faye ve Tufan elerinden geleni yaptılar. Fakat kadronun, genç ve tecrübesiz oluşu onların da çabalarını da yetersiz kıldı.

Gönyeli, mevcut kadro ve görüntüsüyle, golden çok uzak bir görüntü veriyor. Takımı sırtlayacak veya kaderini etkileyecek oyuncu sayısı çok az. Oyuna sonradan giren futbolcular kurtarıcı özelliğe sahip oyuncular değiller. Böyle bir kadro ile gönyelinin işi çok zor. Ancak bu noktadan sonra yapacak hiçbir şey de yok. Devre arasına kadar bu kadro ile yolu yürümek zorundadırlar. 

Kaymaklıya gelince, yedek kulübesinde oturan oyuncular, oyuna girdikleri zaman oyunun kaderini etkileyebilecek oyuncular. Geniş bir kadro ve tecrübeli elemanlar. Lig maratonunda,  kadro genişliği çok önemlidir. Hele şampiyonlukta iddialı bir konumdaysanız, bunun önemi bir o kadar daha artıyor.

Bakınız Hüseyin Adal sakat olduğu için kadroda yoktu. Yedekte olan futbolcular ise Coşkun, Mehmet Çil, Nazım, Şenol, Bayram, Erdoğan. Bu oyunculardan her hangi biri başka takımda olsa direk oynayacak oyuncular. Bu futbolculardan her hangi biri oyuna girdiği zaman oyunun kaderini değiştirebilecek yetenekteki oyuncular. Kısacası, eğer şampiyonluk yolunda yürümek isterseniz kadronuzun geniş olması çok önemlidir.

Buna rağmen dünkü maçta dikkatimi çeken iki hassas nokta vardı. İlki, kaymaklı futbolcusu Ertaç’ın, maçın bitimine 4 dakika kala oyundan alındığı ve yerine Erdoğan’ın girdiği esnada, çıkmak istememe tavrıydı ki bana göre yanlış bir tepkiydi. Kim isterse olsun oyundan alınmaya saygı duymalıdır. Diğeri de coşkun gibi bir oyuncunun skor 3-1 iken ve maçın bitimine 4 dakika kala oyuna alınmasıydı.

Anlıyorum, maç berabere devam ederken, tecrübeli oyuncular, sırf oyunun kaderini değiştirebilir düşüncesi ile oyuna alınabilir. Ancak Coşkun ve onun gibi oyuncuların son dakikalarda oyuna alınmasının bana göre hiçbir anlamı yoktur. Onun yerine genç ve tecrübesiz bir futbolcuyu oyuna sokmak daha doğru ve yerinde bir kara olur.

Sonuç olarak Kaymaklı dünkü maçta özellikle ikinci devrede ortaya koyduğu oyunla galip gelmesini başarmıştır. Tecrübe, futbolcu kalitesi ve kadro genişliği ile yoluna devam eden kaymaklı şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olduğunu göstermiştir.   

                 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1129 defa okunmuştur