İTHALAT YERİNE ÜRETİM

'İTHALAT YERİNE ÜRETİM'

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, tüketimi teşvik eden ithalatı artırmaya yönelik tedbirler yerine üretimin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

A+A-

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, tüketimi teşvik eden ithalatı artırmaya yönelik tedbirler yerine üretimin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Birlikten yapılan açıklamada, bugün dünyada büyük ülkelerin de yaşamakta olduğu krizlerin başında o ülkelerdeki ithalatın ihracatı karşılamaması olduğuna işaret edilerek, “En büyük sorun dış ticaret açığının cari açığı kamçılaması ve bu açığın kapatılması için devlet ile özel sektörün sürekli olarak dışarıdan borçlanmasıdır” denildi.

 

Birlik, KKTC’de de aşırı ithalat sonucu oluşan dış ticaret açığının ve cari açığın finansmanının Türkiye tarafından hibe ve kredilerle karşılandığını veya bazen başka borçlanma veya ileride özelleştirme yoluyla karşılanmasının planlandığını savunarak, “bu bağlamda ülkenin en büyük sorununun dış ticaret açığının 1.4 milyar dolar, turizm net gelirinin ise sadece 400 milyon dolar civarlarında olması” olduğunu ileri sürdü.

 

KKTC ekonomisinin, ülkeden para çıkışını azaltacak yatırımlara ve politikalara ihtiyacı olduğunu belirten Birlik, bu bağlamda yaklaşık 4 ay önce fonların artırılmasının yarattığı ekonomik değerlerin incelenmesi gerektiğini ifade etti ve fonların artmasıyla bazı kesimlerin mutlu bazı kesimlerin mutsuz olduğunu kaydetti.

 

Birlik, fonların artırılmasıyla hayvancının, imalatçının, halkın, ülkenin, devletin mutlu olduğunu, imalatçıların yurtiçi satışlarını artırarak, ithalat dolayısıyla dışa akan paranın azaldığını, ülkenin fakirleşmesinin durduğunu, imalatçıların yatırım ve istihdam yaptığını, devletin fon gelirlerinin arttığını, maliyetlerin azaldığını ve turizmin geliştiğini, ancak dövizin yükselişiyle gıda ithalatçısının fonların kaldırılmasına ilişkin talepleri için çalışma başlatılmasının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur