1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “İnsanların acısı üzerinden siyaset asla kabul edilemez”
“İnsanların acısı üzerinden siyaset asla kabul edilemez”

“İnsanların acısı üzerinden siyaset asla kabul edilemez”

“Yaşadığı büyük kayıpların ardından ömrünü Kıbrıs’ta toplumların yakınlaşmasına adayan, Avrupa Yurttaşlık Ödülü sahibi Hüseyin Rüstem Akansoy’un annesi ve 4 kardeşini Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde sivil törenle toprağa verme tercihi saygıyı hak ediyor"

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 47 yıl önce hayatını kaybeden savaş mağdurlarının cenazelerine yönelik yaptığı açıklamanın hem insan haklarına, hem de yasalara ters olduğunu belirtti.

Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa’nın ailelere sivil tören düzenleme hakkı da verdiğinin belirtildiği açıklamada Tatar, Akansoy ailesinden özür dilemeye davet edildi.

Açıklamada “Cumhurbaşkanı’nı insanların acılarına saygılı olmaya davet ediyoruz. Her ailenin en sevdikleri ve en yakınları için kendi yasını tutma, kendi cenazesini kendi inançlarına ve duygularına göre organize etme hakkı vardır.” denildi.

“Federal çözüm mücadelemiz sürecek”

Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm mücadelesinin süreceğine vurgu yapıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaşadığı büyük kayıpların ardından ömrünü Kıbrıs’ta toplumların yakınlaşmasına adayan, Avrupa Yurttaşlık Ödülü sahibi Hüseyin Rüstem Akansoy’un annesi ve 4 kardeşini Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde sivil törenle toprağa verme tercihi saygıyı hak ediyor. Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa ailelere sivil tören düzenleme hakkı vermektedir. Bir Cumhurbaşkanı bunu bilmeli, en azından, bir açıklama yapmadan önce hukukçularına danışmalıdır.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), kurulduğu günden beridir savunduğu ilkeler temelinde, milliyetçiliğin ve militarizmin bu adaya yaşattığı acıların bilinciyle, barışa, insan hak ve özgürlüklerine inanan bir duruş sergilemeye devam edecektir.  CTP, her dönemde ve adanın her yerinde, savaş mağduru tüm insanların acılarına empatiyle yaklaşırken, bu acıların yeniden yaşanmaması için Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm mücadelesini sürdürecektir.

Savaşta yakınlarını kaybetmiş ailelerin acılarını hiçe sayarak, bundan siyasi pay çıkartmak peşinde koşan Cumhurbaşkanı Tatar’ı, insan vicdanına sığmayan açıklamalarından dolayı acılı Akansoy ailesinden özür dilemeye çağırırız.

 

 

Bu haber toplam 1411 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler