İngiliz Gizli Belgelerinde Türk - Yunan İlişkileri

İngiliz Gizli Belgelerinde Türk - Yunan İlişkileri

“Türk-Yunan ilişkilerinin tarihi, bir yönüyle anlaşmazlıklar ve çatışmalar öyküsüdür. Bu çatışmaların temelinde tarihsel, toplumsal, dinsel, kültürel, ekonomik ve jeopolitik etkenler yer almaktadır

A+A-

OKUYORUM

 

 Sizlere yeni çıkan kitaplardan bir seçki sunuyorum. İskender kitabını bitirdim . Fakat kitabı okuyanlar kitapla ilgili bu hafta yazmamam konusunda benden ricada bulunduklarından yazmıyorum. Kitap piyasasında gün geçmiyor ki yeni kitaplar çıkmasın. Yayınevleri son derece değerli kitaplar yayınlıyorlar. Can Yayınları bu yayınevlerinden biri. Geçtiğimiz günlerde tarihi romanlar ve inceleme dizisinden kitaplar yayınladı. Gerçekten bu yayınlar gayet nitelikli. Yasemin Kokusu tarihi bir roman olarak bu diziler içinde yer alıyor. Bu hafta onu okumaya başladım. Size de tavsiye ederim.

Mutlu haftalar...

 

YENİ ÇIKANLAR

 

Kardeşimin Gölgesinde

Uwe Timm, Can Yayınları

 

Alman edebiyatının önemli isimlerinden Uwe Timm, Nazi saflarına katılamayacak kadar genç, ama hatırlayabilecek kadar yaşı olan bir neslin yazarı. Kardeşimin Gölgesinde, hem Alman toplumsal belleğine ilişkin bireysel bir anlatı, hem de nasyonal sosyalizmin ve savaşın yol açtığı dehşeti bir uygarlığın yıkıntıları arasından hatırlamanın mümkün olabileceğine parmak basan bir belgesel.

 

 

İstanbul’da Bir Nihavent Tango

İlhan Eksen, Everest Yayınları

 

“Yazar, anlatısında okurlarını 40'lı, 50'li yılların İstanbul'unda dolaştırır, her köşesini anılarıyla işaretlerken, Doğulu duyarlılıkların Batılı enstrümanlarla dile gelme uğraşını da incelikli bir dille anlatmış.
Bu kitapta fonda o yılların güzelim İstanbul'unun aktığı ferahfeza bir salonda, nihavent bir tango ile dans edecek ve bir kez daha dostluğun, birlikte güle oynaya yaşamanın, ancak hep beraber olunursa anlamlı sofraların tadını hissedeceksiniz.”

 

Yıkık Kentli Kadınlar

Müge İplikçi, Everest Yayınları

 

Çağdaş edebiyatımızın usta yazarlarından Müge İplikçi, 17 Ağustos depreminde kentleri yıkılan, çocuklarını, ailelerini kaybeden kadınların gözünden anlattığı Yıkık Kentli Kadınlar da hâlâ sarılmamış bir yarayı yeniden gündeme taşıyor.

"Kitap, üzerinden yıllar geçmesine rağmen tartışılacak bir sürü konuyu barındırıyor. Bunların başında deprem konusunda "alınmayan" önlemler başı çekiyor. Yöneticilerin bu konudaki duyarsızlığı anlaşılır gibi değil. Her şey bir yana bu söyleşileri kaleme alırken kadın olmanın etrafında örülmüş olan engebeler kendiliğinden merkeze oturmuştu...”

 

 

İngiliz Gizli Belgelerinde Türk - Yunan İlişkileri

(1821-1923)

Salahi R. Sonyel, Remzi Kitabevi

 

“Türk-Yunan ilişkilerinin tarihi, bir yönüyle anlaşmazlıklar ve çatışmalar öyküsüdür. Bu çatışmaların temelinde tarihsel, toplumsal, dinsel, kültürel, ekonomik ve jeopolitik etkenler yer almaktadır. Türkiye ile Yunanistan, coğrafi açıdan ortak sınırları olan iki komşu ülkedir. Ege Denizi'ndeki kimi Yunan adaları Türkiye'den birkaç kilometre uzaktadır; dolayısıyla bu iki ülkenin yan yana oluşu, onlar arasında çeşitli tarihlerde sınır çekişmeleri ve olaylara neden olmuş; gerginlik, günümüzde Ege Denizi ve Kıbrıs anlaşmazlıklarıyla doruğa tırmanmıştır.”

 

 

 

Ana Babanın Eğitimi El Kitabı

(Çocuk Yetiştirmede Sorunlar ve Çözümleri)

İbrahim ethem Başaran, Remzi Kitabevi

 

Anne babaların çocuk yetiştirmede karşılaştığı sorunlar çok çeşitlidir. Bunların en önemlisi çocuk psikolojisi alanında ortaya çıkmaktadır. Çocuklara karşı anne ve babaların davranışları, ödüllendirilmeleri, ceza vermeleri başta olmak üzere yazarın getirdiği yaklaşımlar bu kitapta son derece ilgi çekici ve öğretici olarak yer alıyor.

 

Aşk Hafif Bir Uyuşturucudur

Michel Reynaud, İmge Kitabevi

 

  Sayısız klinik deneyimlerini, hayvanlar üzerinde ve yazın dünyasında yaptığı araştırmalarla zenginleştiren Michel Reynaud, Aşk Hafif Bir Uyuştu-rucudur... Genellikle’de, sevda durumunun her evresini, biyolojik ve psikolojik görünümleri altında ele alıyor. Aşkın bize nasıl doping verdiğini ve aynı zamanda uyuşturucu bir madde etkisi yaparak acıya, hatta depres-yona nasıl dönüştüğünü, bu dönüşüme izin vermeden aşkı nasıl daha ke-yifli yaşayacağımızı gösteriyor.

 

Küçük Mucizeler Dükkanı

Debbie Macomber, Martı Yayınları

 

Kitapları bütün dünyada 140 milyondan fazla satan ve birçok dile çevrilen Debbie Macomber’in kitapları Türkçe’ye de çevrilmeye başladı. Küçük Mucizeler Dükkanıbu kitaplardan biri.
“Artık o eski tasasız kız değilim. Yaşadığım her günün değerini biliyorum. Çünkü hayatın ne kadar değerli olduğunu öğrendim… hiçbir şeyi, özellikle de hayatı hafife almaz oldum. Artık hiçbir günümü boşa geçirmiyorum. Çektiğim acıların karşılıklarının olduğunu öğrendim…”

 

Mutfakta Erkek Var

Deniz Alphan, Boyut Yayınları

 

Değişik mesleklere sahip 28 erkek, Deniz Alphan’ın kitabında mutfağa giriyor. Ev mutfağının sahibi genelde kadınlar kabul edilse de “Mutfakta Erkek Var!”ın konukları bunun aksini ispat edenlerden. Kimi zevki için profesyonel aşçılar gibi yemek yapıyor, kimi günün stresinden kurtulup lezzetli sofraları sevdikleri ile paylaşmak için mutfağa giriyor.
Alphan’ın 275 sayfalık “Mutfakta Erkek Var!” adlı kitabında Faruk Malhan’dan, Mehmet Barlas’a, Ferzan Özpetek’ten Cem Mansur’a kadar pek çok değişik alanlardan isimlerle lezzetli sohbetlerin yanı sıra, satır aralarında 100’den fazla yemek tarifi de bulacaksınız.

 

50 Soruda Matematik

Şahin Koçak,Bilim ve Gelecek Kitaplığı

 

“50 Soruda" dizisinin dokuzuncu kitabı olan 50 Soruda Matematik, soran Çekirge ile Çekirge ile birlikte yanıt arayan Çerçi'nin diyalogları çerçevesinde şekilleniyor. Tabiatı anlama ve modelleme uğraşlarından matematiğin evrimsel damarlarında dolaşan keyifli diyaloglar, matematiği keşfetmeye ve matematiksel keşiflere kışkırtıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur