İLKELERDEN SAPMADAN MÜCADELE EDEBİLMEK

İLKELERDEN SAPMADAN MÜCADELE EDEBİLMEK

Hayat, seçimlerimizle ilgilidir; çünkü hayat bir duruştur. Yüreğinizle durursunuz; çünkü yürek taşır tüm bedeni. Yürek yürek değilse, iskelet, kemik yığınıdır ki doğada hemen her canlının vardır bir kemiği kendince. Aslolan yürektir. Yürekli olmak

A+A-

 

 

Hayat, seçimlerimizle ilgilidir; çünkü hayat bir duruştur.

Yüreğinizle durursunuz; çünkü yürek taşır tüm bedeni.

Yürek yürek değilse, iskelet, kemik yığınıdır ki doğada hemen her canlının vardır bir kemiği kendince.

Aslolan yürektir.

Yürekli olmak lazım; geleni geldiği kadar karşılayıp hayata buyur etmek için.

Hayat, yalnızca anlamak için değil, anladıklarımızı yaşamak için yola çıktığımız, sınavlarla yoğrulan seçimlerdir bizim için.


YOL YÜRÜMEK MÜCADELE GEREKTİRİR

Yolun içinde ve yola ait mücadeleler şekillendirir hepimizi.

Biliyorum ki hayat seçimlerimizle şekilleniyor. Hayat tercihlerimizin toplamı ve her tercih bir vaz geçişin kökünden besleniyor.

Bir yola başlarız. Bilmeden veya bilerek, kararlar alarak kendimiz veya birlikteliklerle. Yanımızda dostlar vardır bazen. Yoldaşlar vardır. Bazen farklı düşündüklerimizle de göz göze geliriz, yan yana geçerken.

Bir yola başlarız. Yolun sonu belli değil, başlangıç dediğimiz ise başkalarının sonlandırdıkları mesafelerdir belki; bilemeyiz ama bize başlangıçtır işte…

Taşlı tozlu, fırtınalı, taşkın derelerden, çalılardan dikenlerden geçilecektir; yol bu yürünecek illaki. Kimi gün de tertemiz bir havada, güneşle keyifle, gülümseyerek…

LİDERLİK ÖNEMLİDİR
İşte bu yolculuklarda siyasal bir lider ve liderlik, mensubu olduğu tüm partililere ve tüm topluma örnek olur. Açılımlar yapar. Yol yürünür onunla. Omuz omuza savaşılır.

Bir lider gerçek lider gibiyse eğer, yaptığı seçimlerle de örnek olur.

Derviş gibidir lider. Yoldaştır. Bireycilikten uzaklaşmıştır.

Ve bir  lider çekildim dediğinde bile günü geldiğinde, aslında tam da mücadelenin içerisine dalmıştır tüm yüreğiyle…

 

TOPLUMSALLIK ÖNEMLİ

İnsan, içinde bulunduğu koşulları tarafsız ve bilinçli olarak değerlendirebiliyorsa, hem fikir üretebilir hem de sorunlara çözüm için farklı değişkenlerin hesaplamalarını yapabilir.

Tarafsız ve bilinçli bir biçimde değerlendirme yapmak yetmez ama… Kişisel hırslardan, maddi beklentilerden, kariyer egosundan sıyrılmış olmak da oldukça önemlidir bunları gerçekleştirebilmek için.

Kaç kişi egosunu bir yana bırakarak idealleri için mücadele edebilecek durumdadır günümüzde?

 

 

 

ZOR GÜNLERDE TOPLUM LİDERLERİ

Kıbrıs Türk Toplumu olarak zor bir dönemeçten geçiyoruz. Aslında toplum olarak hep zor dönemeçlerden geçerek geldiğimiz bu son dönemeçten çıkış yollarını akılcı önerilerle ve bütünsellik içerisinde üretebilmemiz oldukça önem kazanmaktadır gün be gün.

Elbette bu yolda engeller ve engebelerle karşılaşacağız. Belki hatalar da yapacağız. Hatalarımızdan öğrenerek yolumuza devam etmek en önemli görevimizdir de, unutmamalı.

İşte bu dönemeçlerde oldukça önemlidir toplum liderleri. Bu zor koşullarda parti liderleri tüm toplumu kucaklayabilecek önerileri de üretebilmeli ve bunu yaparken bireysel ve partisel egolarını bir tarafa bırakabilmelidirler. İşte tam da bu noktada bunu kaç kişi yapabilir diye düşünmek gerek…

Hep birlikte yürüttüğümüz bu mücadeleye baş koyan insanlarımıza vefa oldukça önemlidir.

İzan oldukça önemlidir.

 Bireysel hırslarımıza yenik düşmeden, ortak akılla yürüyebilmek oldukça önemlidir.

Dağılmadan, güçlerimizi birleştirerek, birbirimizi dövmeden ve mücadele arkadaşlarımızı yanımızdan uzaklaştırmadan…

Ve en önemlisi bizi biz yapan temel politik tezlerimizden, programımızdan ve sosyalist ilkelerimizden vaz geçmeden; özümüzden tavizler vermeden…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur