İLK GÖRÜNTÜLER YAYIMLANDI

İLK GÖRÜNTÜLER YAYIMLANDI

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından belirlenen Ada'nın güneyinde yer alan ''G'' bölgesindeki ruhsat sahasında, petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaları yapan Koca Piri Reis gemisi ekibinin bölgede yaptığı çalışmaların görüntüleri

A+A-

 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından belirlenen Ada'nın güneyinde yer alan ''G'' bölgesindeki ruhsat sahasında, petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaları yapan Koca Piri Reis gemisi ekibinin bölgede yaptığı çalışmaların görüntüleri ilk kez Anadolu Ajansı'nda.

 

Sismik veri toplama çalışmalarının ikinci aşamasına 12 Ekim'de geçen Piri Reis, hava muhalefeti nedeniyle çalışmalarına ara vererek, dün öğleden sonra  Gazimağusa Limanı'na gelmişti.

 

Piri Reis'in kaptanı Çağdaş Konuşur, AA'ya yaptığı açıklamada, bölgede herhangi bir taciz olayı yaşamadıklarını belirterek, ''Çünkü bizim refakatçiler varken bunun mümkün olması olanaksız'' dedi.

 

Piri Reis'in bilimsel ekibinde bulunan H. Mert Küçük ile Murat Er, ''G'' bölgesindeki çalışmalar sırasında çektikleri görüntüleri AA ile paylaştı.

 

Görüntülerde, bilimsel ekibin güvertede gece karanlığında hummalı çalışmaları eşliğinde, sismik sinyaller oluşturmak için hava tabancasının suya bırakılması ve sinyal alıcı kabloların denize salınması görülüyor.

 

Hava tabancasıyla, kompresörden gelen hava, basınçlı bir şekilde denizde patlatılıyor, patlamayla denizde oluşan sinyaller, alıcı kablolar vasıtasıyla bilgisayara aktarılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur