İLETİŞİM YASAYA KAVUŞUYOR

'İLETİŞİM' YASAYA KAVUŞUYOR

'Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı' meclis komitesinde görüşülüyor

A+A-

 

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi’nde “Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite”, Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı’nı görüşmeye bugün de devam ediyor. Yasa tasarısı, KKTC’de iletişim sektöründe yeni düzenlemeler içeriyor.

 

Komitenin saat 10.30 sıralarında UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy başkanlığındaki toplantısında, tasarının maddelerinin görüşülmesinin tamamlanması ve ilgili kesimlerden görüş istenmesi sürecine girilmesi bekleniyor.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in de katıldığı toplantıda komite üyeleri CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami başkan yardımcısı; UBP Girne milletvekilleri İlkay Kamil ve Mehmet Tancer ile CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay üye olarak görev yapıyor.

 

SANER: “SEKTÖR YASAYA KAVUŞACAK”

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Meclis Genel Kurulu’na gönderilecek Elektronik Haberleşme Yasası’yla iletişim sektörünün yasaya kavuşacağını; disiplinlerin tamamen kontrol altına alınabileceğini kaydederek, yatırımların da belli bir çerçevede yapılmasının mümkün olacağını belirtti.

 

 

TAÇOY: “PİŞTİ, TADINA BAKILMA AŞAMASINA GELİNDİ”

 

Toplantının başında basına açıklama yapan Komite Başkanı Hasan Taçoy,

“Yasanın artık mutfakta piştiğini, tadına bakılma aşamasına kadar ulaştığını” ifade ederek, kamuoyu ve meclise daha hazır bir yasa tasarısı hazırlamak için çalıştıklarını vurguladı.

 

Yasa çalışmasına katkıda bulunanlara teşekkür eden Taçoy “Bu yasa, ülkemiz için çok mana ifade edecek. Yasamız 105 madde, geçici maddeler ve 7 ekten oluşuyor. Yasayla kurulacak kuruma çok görev düşecek. Birçok da tüzük hazırlanacak. Bu çalışmaların da başladığı bilgimizdedir. İnşallah bu yasayla gelişen teknoloji ve teknolojik ortamların daha iyi idare edilebilir konuma gelişini de hep birlikte izleyeceğiz” diye konuştu.

 

Taçoy, son toplantılarında 76. maddeye kadar geldiklerini belirterek, bugün de bu maddeden itibaren görüşmeye devam edeceklerini bildirdi.

 

NAMİ: “KISA ZAMANDA ÇAĞDAŞ TEKNOLOJİ”

 

Komite Başkan Yardımcısı, CTP - BG Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami de, AB uyum çalışmalarına ellerinden gelen desteği verdiklerini söyledi. Ülkenin süratle AB normlarına ulaşması vizyonunun mutlaka hayata geçirilmesine inanan bir parti olarak bu çalışmalarda yerlerini aldıklarını kaydeden Nami, şöyle konuştu:

 

“Bu yasa sayesinde ülkemizde daha üstün teknolojinin daha kısa zamanda ve daha ucuza tüketiciye sunulacağı bir ortam yaratılacağına inanıyoruz. Çağdaş teknolojiyi ülkemizin daha kısa sürede yakalama imkanı doğacağına da inanıyoruz. Burada sadece bizim çalışma ve görüşlerimiz yeterli değil. Bizim yaptığımız bu çalışma, ilgili tarafların bilgisine sunulacaktır. Başta ilgili sendikalar, sivil toplum örgütleri, sektörde faaliyet gösteren kurumların bilgisine getirilecek ve yazılı ve sözlü görüşleri alınarak tasarıya son şekli verilecek ve Meclis Genel Kurulu’na sunulacaktır. Ben de tüm komite üye ve çalışanlarına ve sayın Bakan’a teşekkür ederim.”

 

Komite çalışmalarını basına kapalı sürdürüyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 725 defa okunmuştur