1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS'TAN TATAR'A : SÖZÜNÜ TUT!
İLAÇ KONUSUNDA BÜYÜK ŞÜPHE

İLAÇ KONUSUNDA BÜYÜK ŞÜPHE

Gıda, ilaç ve bunun gibi malzemelerin saklandığı Ercan Soğuk Hava Deposu’nda yaşanan arıza nedeniyle yaklaşık iki ay süresince buzlukların çalışmadığı ileri sürüldü. Özellikle soğuk zincirle gelen ilaçlar ve bazı çocuk aşılarının bu sürede bozu

A+A-

 

 

Gıda, ilaç ve bunun gibi malzemelerin saklandığı Ercan Soğuk Hava Deposu’nda yaşanan arıza nedeniyle yaklaşık iki ay süresince buzlukların çalışmadığı ileri sürüldü. Özellikle soğuk zincirle gelen ilaçlar ve bazı çocuk aşılarının bu sürede bozulmasına karşın piyasaya sürüldüğü de iddia edilirken, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, arızanın sadece bir ay ve tek bir buzlukta yaşandığını kaydetti

 

Ercan Devlet Havaalanı’ndaki soğuk hava deposunun bir buçuk ay süresince arızalı olduğu ileri sürüldü, buzluklarda tutulması gereken ilaçların bozulma ihtimaline karşın piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

Gıda, ilaç ve bunun gibi malzemelerin saklandığı Ercan Soğuk Hava Deposu’nda yaşanan arıza nedeniyle, bir buçuk ay süresince buzlukların çalışmadığı ileri sürüldü.

Özellikle soğuk zincirle gelen ilaçların bu sürede bozulmasına karşın piyasaya sürüldüğü de iddia edilirken, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, arızanın sadece bir ay ve tek bir buzlukta yaşandığını kaydetti.

 

AŞILARDA TEHLİKE!

+2 - +8 derece arasında çalışması gereken Ercan’daki Soğuk Hava Deposu’nun arıza yaptığını belirten güvenilir kaynaklar, çok sayıda aşı ve ilacın, bir ayı geçkin sürece 24 derece sıcakta kaldığını belirtti.

Özellikle bazı çocuk aşılarının soğuk zincirde korunmamasına rağmen piyasaya sürüldüğü de öğrenildi.

 

“DENETİM YOK”

Bir ecza deposu yetkilisi, dolaplarda arıza sırasında yeterli denetim yapılmadığını ve çok sayıda bozulmuş aşının piyasada olabileceğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden hiçbir eczacının ilaçlar alınırken denetim için hazır bulunmadığını da belirten depo yetkilisi, Veteriner Dairesi’nin dahi ilaç alımı sırasında Veteriner görevlendirdiğini belirtti.

 

KUTALP: “ARIZA BİR BUZLUKTAYDI”

Bu yönde iddiaların kendilerine de geldiğini belirten İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, sadece bir aylık, tek bir buzlukta arıza olduğunu ve arızanın da hemen giderildiğini kaydetti.

İddialar karşısında şaşırdığını da dile getiren Müdür Kutalp, soğuk zincir gelen ilaçların belirli firmalar olduğunu ve böylesi arıza durumlarında ona göre ilaç getirildiğini belirtti.

 

“SAĞLIK RİSKE ATILMAZ”

“Sağlık riske atılmaz” diyen Kutalp, arıza döneminde soğuk zincir ilaçların ona göre geldiğini ve günübirlik dağıtıldığını ifade etti.

“Sağlık söz konusu olduğunda ‘duyum’la hareket edilmez, ‘kanıt’ gerekir” diyen Müdür Ayden Kutalp, her şeyin yolunda gittiğini, endişelenecek bir şey de olmadığını söyledi.

 

HÜDAOĞLU: “CİDDİ ŞEKİLDE ARAŞTIRILMALI”

Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, konu bilgilerine geldiğinde İlaç ve Eczacılık Dairesi ile Başbakanlık Denetleme Kurulu’na birer yazı gönderdiklerini kaydetti.

İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden “Öyle bir şey yok” yanıtı aldıklarını aktaran Hüdaoğlu, önemli ilaçların soğuk zincirle geldiğine ve böyle bir şey olması durumunda sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1519 defa okunmuştur