İKİNCİ TUR İZİNLER İÇİN YAKINDA İHALEYE ÇIKILMASI BEKLENİYOR

İKİNCİ TUR İZİNLER İÇİN YAKINDA İHALEYE ÇIKILMASI BEKLENİYOR

Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki çalışmalarda ikinci perde açılıyor

A+A-

 

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin; Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde (MEB) yer alan diğer parsellerde kazı çalışmaları yapılması için gerekli ikinci tur izinler için 2-3 hafta içerisinde ihaleye çıkmasının beklendiği bildirildi.

Haravgi gazetesi; “İkinci Tur İzinler İhalesi Gün Meselesi” başlıklı haberinde, aldığı bilgilere dayanarak, Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin; sürecin hızlı bir şekilde ileriye götürülmesi için izlenilecek prosedür konusunda Başsavcılık’tan görüş talep ettiğini yazdı. Habere göre Başsavcılık’ın görüşünü, 2 - 3 hafta içerisinde tamamlaması bekleniyor.

 

UZMANLARDAN YARDIM İSTENECEK

Gazete ayrıca, elde ettiği bilgilere dayanarak, hükümetin; doğal gaz konusunda gerek Kıbrıs’tan gerekse yabancı ülkelerdeki uzmanlardan yardım istemeyi düşündüğünü de yazdı.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, ikinci tur izinlere, 2012 yılı başlarında başlanmasının hedeflendiğini yazdı.

Habere göre diplomatik bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs tarafının “MEB’ içerisindeki 12. Parsel’de yapılan arama sondajlarının olumlu sonuç vermesi durumunda, ikinci tur izinlere ilişkin ilginin çok büyük olacağını söyledi.

 

SİLİKİOTİS: “EN KISA ZAMANDA GEREKLİ AÇIKLAMALAR YAPILACAK”

Habere göre Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis önceki gün Baf’ta yaptığı açıklamada, ikinci tur izinler konusuna değindi.

Silikiotis, konunun görüşülmekte olduğunu ve en kısa zamanda gerekli açıklamaların yapılacağını belirtti.

 

OMİRU: “EN KISA SÜREDE İHALEYE ÇIKILMASI GEREKİR”

Kıbrıs (Güney) Meclis Başkanı Yannakis Omiru ise yaptığı açıklamada, “MEB” izinlerine değinerek, Güney Kıbrıs’ın çıkarlarının ileriye götürülmesi için bu konuda en kısa sürede ihaleye çıkılması gerektiğini kaydetti.

“Yeni tur izinlerle ilgili süreç tamamlandığında, Güney Kıbrıs’ın milli çıkarlarının korunmasına ilişkin bir kalkan oluşacağını” ifade eden Omiru, bunun Türk “tehditlerini” daha çok tehlikesiz hale getireceğini söyledi.

“MEB” çevresindeki Türk “tahrikleri” konusunda ise Omiru, Türkiye ile olan diyaloğunu sonlandırması için AB’ye çağrıda bulundu. Omiriu, Türkiye’yi kastederek, “AB’nin işleyiş kanunlarına saygısızlık yapan ve iffetsiz olan bir ülkenin, katılım diyaloğunda yeri bulunmadığını” belirtti.

 

İLİADİS: “TÜM DÜZEYLERDE TEDBİR ALINDI”

Kıbrıs (Güney) Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Türk “tahrikleri” ve Piri Reis gemisinin faaliyetleri konusunda yaptığı açıklamada, hükümetin, durumu soğukkanlılıkla, ciddiyetle ve sorumlulukla takip ettiğini ve tüm düzeylerde tedbirler aldığını söyledi.

“Tahriklerde” bulunmak yerine, Kıbrıs’ın; adanın tüm sakinleri için özgür ve gelişmiş bir ülke olması amacıyla Kıbrıs sorununun çözümü için özlü olarak işbirliğinde bulunması konusunda Türkiye’ye çağrıda bulunan İliadis, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar’ın hep birlikte barış içinde yaşamasının ve ülkenin zenginliklerinden ortaklaşa yararlanmasının mümkün olduğunu belirtti.

İliadis, gerilim oyunlarına gelmeyeceklerini, ülkenin; bölgede barış ve istikrar unsuru olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 744 defa okunmuştur