İKİ TOPLUMLU ÖDÜL

İKİ TOPLUMLU ÖDÜL

“Europa Nostra” ödülü, dün akşam ara bölgede düzenlenen törenle Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefkoşa Rum Belediyesi Lefkoşa Master Planı ekiplerine verildi

A+A-

Lefkoşa sur içerisinde ara bölgede kalan tarihi binaların araştırılması çalışmasına layık görülen uluslararası “Europa Nostra” ödülü, dün akşam ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de düzenlenen törenle Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefkoşa Rum Belediyesi Lefkoşa Master Planı ekiplerine verildi.

 

Kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde bu yıl araştırma kategorisinde “Lefkoşa Sur İçindeki Ara Bölgede Kültürel Miras” çalışması “ey iyi çalışma” olarak ödüllendirilmiş ve ödüller 7 Nisan’da Brüksel’de açıklanmıştı.

 

1980 yılında başlatılan iki toplumlu Lefkoşa Master Planı kapsamında yapılan çalışma 2001’de başlatılmıştı. Çalışma, söz konusu dönemde geçişlerin serbest olmadığı, bölgenin hassasiyeti ve iki toplum arasında yakınlaşmayı sağlayıcı özelliğinden dolayı da önemli bir proje olarak addediliyor.

 

Çalışma kapsamında söz konusu bölge içerisinde tarihi değere sahip 250 ev incelenip sınıflandırıldı. Bunun yanında uzun yolun ara bölgesindeki kısmında bulunan bazı binaların kısmi restorasyonları devam ediyor.Ledra Palace’daki törene Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru ve Lefkoşa Master Planını başlatan eski LTB Başkanı Mustafa Akıncı’nın yanında bazı ülkelerin misyon şefleri de katıldı.

 

Etkinliğin başında ünlü İspanyol Tenor Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo’nun mesajı okundu. Domingo, “Ara bölgedeki araştırma sadece bilimsel bir çalışma değil. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki sıkı bir işbirliğidir. Bu işbirliğini kolay bir iş değil, ancak bunun mümkün olduğunu gösterdiniz. Zorlukları kültürel mirasa yönelik sevgi ve daha iyi bir gelecek için aştınız” denildi.

 

Gazimağusa’daki tarihi eserlere de değinen Domingo, Gazimağusa’nın da geniş çaplı bir işbirliğine ihtiyacı olduğunu, tüm Kıbrıs ve Avrupa’ya ait olan Mağusa’nın kültürel mirasının sadece işbirliği sayesinde kurtarılabileceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur