1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NE BU HİDDET, BU CELAL?!.
İDDİALARI YANITLADI

'İDDİALARI' YANITLADI

Lefke Avrupa Üniversitesi’nin bir yıllık rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, LAÜ konusunda TAK muhabirinin sorularını yanıtladı, Göksel, KKTC üniversitelerinin temel hedef kitlesi olan Türkiye’de KKTC ile ilgili olumsuz bir algı bulunduğu

A+A-

 

 

 

Lefke Avrupa Üniversitesi’nin bir yıllık rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, LAÜ konusunda TAK muhabirinin sorularını yanıtladı,

 

Göksel, KKTC üniversitelerinin temel hedef kitlesi olan Türkiye’de KKTC ile ilgili olumsuz bir algı bulunduğunu, oysa KKTC üniversitelerinin gerek fiziki altyapı gerekse akademik kadro bakımından pek çok Türkiye üniversitesinin üzerinde bir yapıya sahip bulunduğunu vurguladı.

 

Prof. Göksel, “Bunu çok iyi anlatmalı ve üniversiteler kısa zamanda uluslararası kalite standardı veren kuruluşlarca akredite edilmeli… Bologna Süreci’ne hızla geçilmeli” dedi. Göksel, ileride görevi sona erdiğinde “4 bin 500 öğrenciye ulaşmış, akademik olarak tüm akreditasyonlarını tamamlamış, bilimsel üretimde önder, öğrenci memnuniyeti üst düzeyde, çalışanın verimliliğinin arttığı, sağlıklı mali yapıya kavuşmuş bir üniversite” bırakmak istediğini söyledi.

 

Her üniversitenin kendi tanıtımını ayrı yapmasının ciddi bir zaman ve emek kaybı olduğunu, bu alanda sırf bu işle uğraşacak, tam zamanlı ve yıl boyu çalışacak, ayrı bütçeli, ciddi bir strateji ve politika çizecek bir koordinasyon kurulu veya müdürlük kurulması gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Göksel, bunu Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e de önerdiğini ve Bakan’ın da bunu uygun bulduğunu kaydetti. Göksel, “Rekabette anahtar tanıtım ve kaliteli eğitim… KKTC üniversiteleri tek elden tanıtılmalı, bir müdürlük veya kurul oluşturulmalı” dedi.

 

1990 yılında kurulan ve 35 ülkeden 4 bine yakın öğrenciye hizmet veren LAÜ, yıllardır Lefke’nin ve bölgenin kalkınmadaki en büyük umudu.

 

Bir zamanlar adanın en büyük yerleşim yerlerinden olan Lefke’ye beklenen katkıyı yapmadığı ve kendi içinde kapalı kaldığı eleştirilerine maruz kalan LAÜ, Lefke’nin merkezine inşa edilen ve hukuk fakültesi olması beklenen modern yapıyla kentin kalkınmasına ümit edilen katkıyı sağlamayı hedefliyor.

 

İLAHİYAT FAKÜLTESİ İDDİALARI

 

Göksel, basında yer alan “LAÜ’de İlahiyat Fakültesi açılacak” iddiasının hatırlatılması üzerine, “Ne öyle bir niyetleri ne de böyle bir hedefleri” bulunduğunu söyledi.

 

PETROL TESİSLERİ: “İSTİHDAM SAĞLAYACAKSA OLABİLİR”

 

Prof. Göksel, Lefke bölgesinde petrol dolum tesisi kurulması konusundaki düşüncesinin sorulması üzerine, bu konuda çevre mühendisi akademisyenlere bir rapor hazırlattıklarını ve tamamlanınca LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer’e sunacaklarını anlattı.

 

Bu konuda fayda ve maliyet analizi yapmak gerektiğini ifade eden Göksel, “Tesis eğer bölgeden 200 - 250 kişiye istihdam sağlayacaksa, çevreyle ilgili gerekli tedbirler de alınarak bunu hayata geçirmek uygun olabilir. Bölgenin en büyük sorunu işsizliktir” dedi.

 

KREDİ VE YURTLAR KURUMU

 

KKTC’de şu anda Türkiye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen tek öğrenci yurdunun LAÜ bünyesinde bulunduğunu ifade eden Prof. Göksel, bu yurtların söz konusu kuruma devredilmesiyle, üniversitenin yılda 350 - 400 bin dolar masraftan kurtulduğunu vurguladı.

 

“ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI”

 

Prof. Göksel, bu yıl öğrenci sayısında artış olduğunu ve LAÜ açısından yeni öğrenci sayısının 350’si Türkiye’den olmak üzere 500’ü bulacağını söyledi.

 

 

“LAÜ’NÜN DEVREDİLMESİ KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİL”

 

Yıllardır “LAÜ mali krizde, Türkiye üniversitelerinden birine devredilecek” iddialarının dolaştığının belirtilmesi üzerine Göksel, bunun kesinlikle hiçbir zaman için söz konusu olmadığını ve özellikle son bir yılda aldıkları tasarruf tedbirleri sayesinde mali açıdan çok rahatladıklarını vurguladı.

 

 “ÜNİVERSİTELER SİYASİ ETKİDEN ARINDIRILMALI”

 

Zaman zaman atmak istedikleri bazı adımların siyasi etkiler nedeniyle sekteye uğradığını savunan Göksel, “maaşlar için ayırdıkları 650 bin TL’yi başka bir alanda kullanmalarının empoze edildiğini, bunun sorun yarattığını, ancak aldıkları tedbirler sayesinde bu sorunu da aştıklarını” ifade etti. Göksel, “Siyaset üniversiteye müdahale etmemeli” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur