HÜKÜMETİN AYIBI

'HÜKÜMETİN AYIBI'

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği limon üreticilerinin bir yılı aşkın süredir ürün bedellerini alamaması nedeniyle eylem yaptı. Cypfruvex Kalkanlı tesisleri önünde gerçekleşen eyleme yaklaşık 50 narenciye üreticisi katılırken, eyleme bazı muhalefe

A+A-

 

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği limon üreticilerinin bir yılı aşkın süredir ürün bedellerini alamaması nedeniyle eylem yaptı.

Cypfruvex Kalkanlı tesisleri önünde gerçekleşen eyleme yaklaşık 50 narenciye üreticisi katılırken, eyleme bazı muhalefet partilerinin temsilcileri de destek verdi.

“Üreticiyiz güçlüyüz haklıyız”, “Üreten biz, yiyip bitiren siz”, “Hükümetin ayıbı, üreticinin kaybı” ve “Limonu aldınız üstüne yattınız” pankartlarını taşıyan eylemciler, daha sonra Asbaşkan Yalçın Cemal vasıtasıyla bir basın açıklaması yaptı.

CEMAL: “HER TÜRLÜ EYLEM GÜNDEME GELECEK”

Yalçın Cemal, bir yılı aşkın süredir limon üreticilerinin ürün bedellerini tam olarak alamadığını ifade ederek, limon üreticilerinin kararıyla eyleme başladıklarını ve üreticilere söz konusu bedellerin ödenmemesi halinde her türlü eylemin gündeme geleceğini bildirdi.

Cypfruvex ve hükümeti protesto ettiklerini belirten Cemal, ürün bedellerinin en kısa zamanda ödenmesini istediklerini kaydetti.

İŞKEY

Cypfruvex Yönetim Kurulu üyesi Abdullah İşkey ise, açıklama yapmak istediğini belirtti ve basına, kendisinin de Cypfruvex yönetim kurulunda olmasına rağmen bir üretici olduğunu, gerekirse Cypfruvex yönetimi ve UBP’den ayrılabileceğini söyledi.

İşkey, Maliye Bakanı Tatar, Tarım Bakanı Amcaoğlu ve UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Çaluda’yı istifaya çağırarak, üreticinin ödenmesi gereken tutarının devlet memurlarına, bakan ve milletvekillerine ödenen tutar karşısında çok daha az bir rakam olduğuna dikkat çekti.

“EŞEKLİ EYLEM YAPARIZ”

“Suskunluğumuz zavallılığımızdan değil” diyen İşkey bedellerin 10 Ekim’e kadar ödenmemesi halinde kendisinin inisiyatif alarak bazı üreticilerle birlikte “eşekli eylem” gerçekleştireceğini söyledi.

İşkey ayrıca Narenciye Üreticileri birliği Başkanı Ali Alioğlu’nu da Cypfruvex yönetim kurulunda olması ve alınan kararlarda imzası bulunması nedeniyle eleştirdi ve kendisiyle birlikte istifa etme çağrısında bulundu.

İşkey ile bazı üreticiler arasında zaman zaman sert tartışmalar ve laf dalaşları da yaşandı.

ALİOĞLU

Ali Alioğlu ise, limon paralarının ödenmemesi halinde Lefkoşa’da gerçekleştirilecek daha büyük çapta bir eylem için çağrıda bulunarak, İşkey’in sözlerine karşı “susma hakkını kullanacağını” ve cevap vermeyeceğini söyledi.

Daha sonra Asbaşkan Yalçın Cemal, şimdiki Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün 2008 yılında yayınlamış olduğu ve CTP hükümetini eleştiren bildirisinden bazı kısımlar okuyarak, 2008’de UBP’nin eylem yapan üreticilere destek olduğunu ve CTP hükümetini istifaya çağırdığını hatırlattı.

Daha sonra eylemciler Cypfruvex’in kapısına siyah çelenk bırakarak eylemi sonlandırdı.

 

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur