HÜKÜMETİ UYARDI

HÜKÜMETİ UYARDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacağı New York’a gitmek üzere KKTC’den ayrıldı. Adadan ayrılmadan önce önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimini petrol ve doğal gaz

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunacağı New York’a gitmek üzere KKTC’den ayrıldı.

 

Adadan ayrılmadan önce önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimini petrol ve doğal gaz konusunda bir kez daha uyararak kararlarını gözden geçirmelerini istedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la da bir görüşmesi olacağını, bunun dışında bazı hükümet ve devlet yetkilileri ile de bir araya geleceğini söyledi.

 

Son günlerdeki yetki tartışmasına da değinen Eroğlu, “Bazı konuları basın toplantısı veya Bakanlar Kurulu kararlarıyla değil bir telefonla da halledecek kadar birbirimize yakınız. Onun için ben Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün söylediklerini Kudret Özersay’ın üzerine almıyorum. Şu bilinmelidir ki Kudret Özersay lalettayin bir kişi değildir. Cumhurbaşkanlığı’nın özel temsilcisidir ve görüşmeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Başkanı adına yürütme yetkisinde olan bir arkadaşımızdır ve bana göre yetkili bir kişidir” dedi.

 

“UYARICI OLMA HAKKIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

 

Geçtiğimiz Salı günü bazı medya temsilcilerine bir yemek verdiğini ve orda bazı açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Eroğlu, UBP’nin içinden çıkan, adayı olarak seçime giren ve Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi olarak bazı konularda söz söylemenin ve uyarıcı olmanın hakkı olduğunu düşündüğünü söyledi.

 

Eroğlu, “Ben içinde çıktığım bir partinin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildim. Şu anda da içinde çıktığım parti iktidardadır ve elbette daha yakın diyalog olmamız gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“KİMSEYLE KAVGAM YOK”

 

Cumhurbaşkanı olarak kimseyle kavgası olmadığını, kimsenin makamında gözü olmadığını, çünkü geleceği yere gelmiş bir kişi olduğunu anlatan Eroğlu, hem iyi bir hükümet, hem de başarılı bir hükümetle KKTC’nin geleceğinin garanti altına alınabileceğini, kendisinin de masada elinin ancak bu şekilde güçlü olabileceğini vurguladı.

 

“KUDRET ÖZERSAY LALETTAYİN BİR KİŞİ DEĞİLDİR”

 

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara yönelik bir soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu “Sayın Hüseyin Özgürgün kimi işaret etmiştir bilmiyorum ve sorgulamak da istemiyorum. Yalnız şu bilinmelidir ki Kudret Özersay lalettayin bir kişi değildir. Cumhurbaşkanlığının özel temsilcisidir ve görüşmeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Başkanı adına yürütme yetkisinde olan bir arkadaşımızdır ve bana göre yetkili bir kişidir” dedi.

 

Petrol ve doğal gaz konusunda son heyet Ankara’ya gitmeden önce Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın TC Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine Ankara’ya gittiğini ve bu konuda Ankara’da gerekli görüşmeleri yaptığını belirten Eroğlu, Kudret Özersay’ın deniz hukuku üstüne doktora yapmış, aynı zamanda uluslararası hukuk uzmanı olan bilgili ve deneyimli bir kişi olduğuna dikkati çekti.

 

Eroğlu “Birbirimize bir telefon mesafesi kadar yakın olduğumuza göre, bazı konuları basın toplantısı ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla değil, telefonla da halledebilecek kadar bir birimize yakınız. O nedenle ben Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün söylediklerini Kudert Özersay’ın üzerine almıyorum. Ama bir gerçek var ki Kudret Özersay benim özel temsilcimdir” şeklinde konuştu.

 

“AYRILIKLARIN BENİM TARAFINDAN BENİMSENMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Kritik bir dönemde bu Türk tarafının masada elini zayıflatmıyor mu?” şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi:

 

“Benim hükümetle bir kavgam olamaz. ‘Saray şöyle, hükümet böyle’ gibi laflar son zamanlarda fazla söylenmeye başlanmıştır. Bu söylentilerden menfaat umanlar ve kendi hanesine güç yazdıracağını zannedenler olabilir. Ben birlik ve beraberliği düşünürken bu gibi ayrılıkların benim tarafından benimsenmesi mümkün değildir. Ben mevcut hükümetin başarılı olmasını temenni ediyorum. Ben hükümet başkanına da açık ve net bir şekilde ‘Tecrübelerimden faydalanmak gibi bir düşünceniz varsa benden destek istediğiniz sürece her zaman size yardımcı olmaya hazırım’ şeklinde taahhüdüm var. Herhangi bir konuda sordukları zaman bilgim ölçüsünde yardımcı olmaya çalışırım.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur