1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hem KKTC, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu için EVRAK SAHTELEDİLER
Hem KKTC, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu için  EVRAK SAHTELEDİLER

Hem KKTC, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu için EVRAK SAHTELEDİLER

Mağusa’da, KKTC vatandaşı ve Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmak için resmi evrak sahtelemekle suçlanan A.T, A.K ve M.M tutuklandı…

A+A-

KKTC vatandaşı ardından ise Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmak için Türkiye’den KKTC’ye gelen ve resmi evrak sahteleyen A.K, önceki gün Mağusa Polis Müdürlüğü’ne giderek tasarrufundaki M.M adına düzenlenmiş olan sahte KKTC kimlik kartı ile vatandaş olabilmek için kendisine verilen 7 adet belgeyi polise vererek teslim oldu.

Polise gönüllü ifade vererek işlediği suçları itiraf eden A.K’nin gönüllü ifadesi ışığında mesele ile bağlantısı olduğu iddia edilen A.T ve M.M de tespit edilerek tutuklandı. “Resmi evrak sahteleme”, “Yetkili makamdan izinsiz KKTC topraklarını terk etme” ve “Birinci derece askeri yasak bölgeye gizlice girme ve ihlal etme” suçlarıyla ilgili olarak dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı A.T, A.K ve M.M aleyhine 1’er günlük tutukluluk süresi temin edildi.

Sahte kimlik kartı ile belgeleri polise teslim etti…

Meselenin tahkikat memuru, zanlı A.K’nin 10 Ekim 2018 tarihinde Adli Şubeye gelerek beraberinde getirdiği M.M adına düzenlenmiş ancak üzerinde kendi resmi bulunan KKTC kimlik kartını, kendisine ait TC kimlik kartını ve kendisine Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı çıkartmak için verilen M.M’ye ait üzerinde yine kendisinin fotoğrafının bulunduğu KKTC kimlik kartının fotokopisini, A.M ile H.M’nin evlenme belgesini, A.M’ye ait ölüm kayıt belgesi, M.M’ye ait doğum belgesi, H.A’ya ait Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi ve H.M’ye ait KKTC kimlik kartı fotokopisini polise teslim ettiğini açıkladı. Zanlı Kılıç’ın bu hususta gönüllü ifade vermek istediğini beyan ettiğini söyleyen tahkikat memuru, zanlı Kılıç’ın kendisinin “Resmi evrak sahteleme” suçunu işlediğini kabul ettiğini ve kendisini bu konuda kandıran kişinin de yargı önüne gelmesini istediğini bildirdiğini açıkladı.

Zanlı Kılıç’a KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı yapılacağı vaadi verildi…

Tahkikat memuru, zanlı A.K’nin verdiği gönüllü ifadesinde 2018 yılı Ağustos ayı içerisinde zanlı A.T ile internet aracılığıyla konuştuğunu bunun üzerine KKTC’ye geldiğini ve KKTC’de zanlı A.T’nin bir miktar para verip konu kimlik kartı ile 7 adet belgeyi teslim aldığını ve kendisine KKTC vatandaşı yapılacağı ardından da Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı yapılacağı vaadinin verildiğini beyan ettiğini açıkladı. Tahkikat memuru, temin edilen gönüllü ifade ışığında zanlı A.T ile M.M’nin  de tespit edilerek tutuklandığını belirtti. Zanlı A.T’nin herhangi bir gönüllü ifade vermediğini ancak bazı sözlü beyanlarda bulunduğunu belirten tahkikat memuru, zanlının sözlü beyanında zanlı A.K’yi tanıdığını, kendisiyle konuştuğunu, KKTC’de iş yapmak için zanlı A.K’nin KKTC’ye geldiğini ve kendisine yardımcı olma arzusunda olduğunu, belli bir süre sonra ise zanlı A.K’nin kendisine KKTC kimlik kartı ve Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartını yapma konusunda teklifte bulunduğunu ancak bu teklifi kabul etmediğini söylediğini açıkladı. Tahkikat memuru, zanlı M.M’nin de herhangi bir gönüllü ifade vermediğini ve yaptığı sözlü beyanda konu kimlik kartı ile belgelerden haberi olmadığını ve hiç kimseye vermediğini söylediğini belirtti.

Zanlı A.K, kaçak yollardan Güney Kıbrıs’a geçtiğini de itiraf etti…

Tahkikat memuru, zanlı A.K’nin bir gönüllü ifade daha verdiğini belirterek, vermiş olduğu ikinci gönüllü ifadesinde kaçak yollardan tanımadığı kişiler aracılığıyla ve zanlı A.T’nin teklifiyle Güney Kıbrıs’a geçirildiğini ve 3 hafta sonra kaçak yollardan yine KKTC’ye giriş yaptığını beyan ettiğini açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını ifade eden tahkikat memuru, her 3 zanlının da 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacaklar…

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan, zanlıların tahkikat maksatları bakımından 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Bu haber toplam 1995 defa okunmuştur
Etiketler : , ,