1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hayvancılarla hükümetin görüşmesinden yine sonuç çıkmadı
Hayvancılarla hükümetin görüşmesinden yine sonuç çıkmadı

Hayvancılarla hükümetin görüşmesinden yine sonuç çıkmadı

Hayvan üreticileri ile Tarım Bakanlığında gerçekleşen görüşmeden sonuç çıkmadı, Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, "Hiçbir konuda uzlaşı yok, eylem kaldığı yerden devam ediyor" açıklaması yaptı.

A+A-

Hayvan üreticileri ile Tarım Bakanlığında gerçekleşen görüşmeden sonuç çıkmadı, Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, "Hiçbir konuda uzlaşı yok, eylem kaldığı yerden devam ediyor" açıklaması yaptı.

Tansiyonun hiç düşmediği 3 saatlik toplantıda, hayvan üreticilerinden bir heyet, Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş Kelle, Maliye Bakanı Özdemir Berova, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu yer aldı.

Toplantı sonrası konuşan Naimoğulları, "Hiçbir konuda uzlaşı yok, eylem kaldığı yerden devam ediyor" açıklaması yaptı.

Naimoğulları, şöyle devam etti:

"Canlı hayvan verilmeyecek kararımızla ilgili şunu söylemek istiyorum, tüm hayvancılar, bu kurala lütfen uyun. Bu zihniyetle olmaz. Bu anlayış tamam değildir. Anlayış tamamen kendi çerçevelerindedir. Yazıklar olsun. Bakanlara bir şey söylemiyorum. Sayın Kelle onlardan daha kötü davrandı. Bu kadar olamaz... 9 gündür buradayız, her yolu denedik, bir çözüm yok."

Çavuş: “Et ithalatı konusunda uzlaşıya yaklaştık ancak diğer konularda yakınlaşma olmadı”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Hükümet yetkililerinin toplantısında uzlaşı sağlanamadı. Birlik, dokuz gündür sürdürdüğü eylemlerine devam edecek.

Hükümetin hayvancılık politikalarını protesto için 9 gündür Lefkoşa’da eylem yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yetkilileri Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Toplantı Salonu’nda saat 16.00 sıralarında hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.

Toplantıya, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova katıldı. 3 saat 10 dakika süren toplantıda, bakanlar 3 kere makam odasına geçerek kendi aralarında değerlendirme yaptı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş da bakanlık toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Çavuş’a, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova eşlik etti.

Eylem öncesinde ve eylem süresinde Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile iyi niyetle müzakere ettiklerini kaydeden  Çavuş, bugünkü toplantıda da aynı tutumu izlediklerini belirtti.

Toplantıda, et ithalatı konusunda iki maddede uzlaşıya yaklaştıklarını ve bir noktaya geldiğini ancak diğer konularda yakınlaşma olmadığını aktaran Çavuş, “kapılarımız açık” diyerek uzlaşının sağlanabilmesi için yeniden müzakere etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Et ithalatı konusunda hükümetin kararlı olduğunun altını çizen Çavuş, bir soru üzerine, etin oteller için ithal edileceği iddiasını yalanlayarak, dar gelirlinin ete ulaşmasını amaçladıklarını söyledi.

“Bu hafta 20 ton 880 kilogram et gelecek”

“Bu hafta içinde 3 sevkiyat yapılacak ve 20 ton 880 kilogram et gelecek. Akabinde ihtiyaca göre miktar değerlendirilecek.” ifadelerini kullanan Çavuş, Hollanda’dan gelecek etin Avrupa menşeli olduğunu belirtti. “Hastalıklardan ari ülkelerden” et gelmesi konusundaki hassasiyetlerini dile getiren Çavuş, ithal etin gelecek hafta reyonlarda yer alacağını da söyleyerek, etin satılacağı marketlerde eksi 18 derece reyon ve jeneratör olması kuralını da aktardı.

Hükümetin üretici dostu kimliğiyle politikalar ürettiğini vurgulayan Çavuş, “Gelmiş geçmiş hükümetler içinde en fazla denetim yapan hükümetiz” diyerek, denetimlerle ilgili bazı detaylar paylaştı.

Çavuş, hükümetin narh uygulamasının 19 Haziran’a kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
Etiketler : ,