HAYVANCILARDAN BİR ŞANS DAHA

HAYVANCILARDAN BİR ŞANS DAHA

EYLEM ‘KALDIRILDI’ (4 Ekim, 11:01) Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin meclis önündeki eylemi dün akşam 20:30’da polis müdahalesi ile sona erdi. Polis bazı araçları çekici ile diğerlerini ise araçlarını

A+A-

 

EYLEM ‘KALDIRILDI’

(4 Ekim, 11:01)

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin meclis önündeki eylemi dün akşam 20:30’da polis müdahalesi ile sona erdi.

Polis bazı araçları çekici ile diğerlerini ise araçlarının anahtarlarına el koyarak meclis önünden kaldırdı.

Hayvancılar Birliği taleplerinin görüşüleceği Bakanlar Kurulu’nu bekleme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak sonuca göre eylem yeniden başlayabilir.

Naimoğulları, hükümetten, bu yakınlaşma kararlarını yarın yapılacak Bakanlar Kurulu’ndan karar olarak geçirilmesini istediklerini, bu kararlar geçmezse daha güçlü, sert ve büyük eylemler yapacaklarını söyledi.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, dün Lefkoşa’da yaptıkları ve gece de Meclis önünde araçlarla sürdürmeyi planladıkları eylemde, “sert tedbirler aldığını” ileri sürdüğü polis ile karşı karşıya kalmamak için araçları kaldırdıklarını bildirdi.

Naimoğulları, polisin dün akşamki eylemde bazı arkadaşlarını tutuklamaya başlaması ve araçları çekicilerle çekmesiyle gerginlik yaşanmasının önüne geçmek, ayrıca hükümet ile çiğ süte ve küçükbaş hayvanlara destek konusunda bazı yakınlaşmalar ve anlaşmalar sağladıkları için eylemi kaldırdıklarını ifade etti.

Polisin dün akşam çok değişken tavırlar sergilediğini, ilk önce araçları kenara çekin dediğini, sonra kaldırın dediğini savunan Naimoğulları, daha sonra da bazı arkadaşlarını tutuklamaya başladığını, araçları çekicilerle ve kendileri çekerek toplamaya başladığını öne sürdü.

 

 


 

 

 

 

EYLEM SÜRÜYOR

(Saat: 20:00)

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bugün Lefkoşa’da başlattıkları eylemi akşam da sürdüreceklerini, araçlarını Meclis önünde bırakacaklarını ve yarın da “anayolları keseceklerini” söyledi.

Naimoğulları, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, öğleden sonra Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini, ancak şu anki aşamadan ileri gidemediklerini belirterek, eylemin süreceğini belirtti.

Naimoğulları, görüşmede taleplerini dile getirdiklerini ancak bakanlık yetkililerinin; “çiğ süte 2 Kuruş kilo başına katkı verilebileceğini, bunun dışında herhangi bir destekte bulunulmayacağını, küçükbaşa hiçbir katkı yapmadıklarını, bu iki Kuruş’luk katkının da ‘Şimdi kabul ederseniz geçerli olacaktır’ dediğini” savunarak, bunu “tehdit” olarak nitelediklerini, bu yüzden 2 Kuruş’u kabul etmediklerini ve talepleri yerine getirilene kadar araçlı eylemi sürdüreceklerini ifade etti.

Eylem kapsamında araçları Meclis önünden kaldırmayacaklarını, yarın da “anayolları keseceklerini” söyleyen Naimoğulları, “Bizi tehdit edemezler. Biz iyi niyet göstererek sorunu çözmek istedik ancak karşıdan iyi niyet görmedik” dedi.


‘SÜRESİZ’ EYLEM

(Saat: 16:00)

Bugün eylem başlatan ve eylemi Cumhuriyet Meclisi önünde araçlarıyla yolu kapatarak sürdüren Hayvan Üreticileri Birliği’nin; üyelerin talepleri yerine getirilene kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduğu bildirildi.

Birlik başkanı Naimoğulları, Meclis önünde eylem sürerken basına yaptığı açıklamada, bugün Başbakan İrsen Küçük ve Maliye Bakanı Ersin Tatar ile görüştüğünü ve kendilerine üyelerinin sıkıntıları ile taleplerini aktardığını dile getirdi.

Naimoğulları, Başbakan Küçük’ün kendilerinden üyeleriyle konuşmalarını, Meclis’in önünü boşaltmalarını ve evlerine dönmelerini istediğini, sorunlarının çözümleneceğini söylediğini savundu.

“Zaten bizim yerimiz de buraları değil köylerimiz” diyen Naimoğulları, eğer kendilerine bir çalışma sunulursa bunu üyeleriyle değerlendireceklerini, üyeler “tamam derse tamam, devam derse devam” diyeceklerini kaydetti.

Naimoğulları, eylemin, yetkililerin, tarım sektöründeki insanların çektiklerini anlayana kadar süreceğini” de ifade etti.


 

EYLEM MECLİS ÖNÜNDE

(Saat:15:33)

Eylemciler, traktörleri ve diğer tarım ve iş araçlarıyla birlikte Meclis’e doğru ilerledi ve Meclis önüne giden yolun polis tarafından kesilmiş olması nedeniyle, binanın yan kapısına geldi. Hayvancılar, traktörlerini yan kapının önünü kapatacak şekilde park etti.

Burada uzun süre bekleyen ve zaman zaman sloganlar atan eylemcilere, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları hitap etti.

Naimoğulları konuşmasında, Başbakan’ın köyleri gezerek “üretici memnun” dediğini söyleyerek, eylemcilere “Bu üretici memnun mu?” diye sordu.

Hükümetin her gün zam yaptığını ve ülkeyi mahvettiğini savunan Naimoğulları, “Hala daha koltukta oturuyorsunuz... 3 kuruş daha verelim, 5 kuruş daha verelim diyerek bize dilenci muamelesi yapıyorsunuz” dedi.

Meclis yanına 3 - 5 kuruş için veya para için değil ülkenin geleceği için geldiklerini kaydeden Naimoğulları, hükümetin sadece kendilerini değil, hayvancıyı da, patatesçiyi de, narenciyeciyi de bitirdiğini savundu.

“‘Üretici ekmek derdindedir’ diyoruz, onlar 2 - 3 kuruşun hesabını yapıyor, siz bakkal mısınız. Biz para için gelmedik, onurumuz için geldik” diye konuşan Naimoğulları, kendilerinin “kambur” diye lanse edildiklerini, ancak kendilerinin kambur değil bu ülkenin geleceği için yatırım yaptıklarını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’na yönelik eleştiriler de yapan Naimoğulları, hükümetin üreticiyi koruyacağına tüccardan daha acımasız zam yaptığını savundu.

Bu arada eylemciler arasında dolaşan eşeğin üzerindeki hayvancı renkli görüntüler yaşanmasına ve şakalaşmalara neden oldu. Eylem nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasına karşın, eylemin Meclis önüne kadar olan bölümünde büyük bir gerginlik yaşanmadı.

 


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, taleplerinin karşılanmaması ve sorunlarına çözüm bulunmaması gerekçesiyle bugün eylem gerçekleştiriyor.

Eylem çerçevesinde Hamitköy’den harekete geçen ve Asal Şube yakınlarında polis tarafından durdurulan eylemcilerin konvoyu, polisin yolu açması üzerine meclise doğru harekete geçti.

Polis meclis önüne giden yolu keserken, hayvancıların Şehitler Anıtı’nın yanından geçmesine izin veriliyor.

Polis meclis civarında olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

 

NAİMOĞLU: KONUŞACAK BİR ŞEY KALMADI

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük ve ilgili bakanlarla yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirterek, pazartesi günü için planlanan araçlı eylemin uygulanacağını bildirmişti. Naimoğulları, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Her türlü temas yapılmasına rağmen birliğin isteklerinden uzak, tamamen kendi istekleri doğrultusunda karar açıkladılar… Artık konuşacak bir şey kalmadı” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1330 defa okunmuştur