1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güzelyurt’ta ezan sesi kesildi
Güzelyurt’ta ezan sesi kesildi

Güzelyurt’ta ezan sesi kesildi

Elektrikleri kesilen camilerin bazılarından artık ezan sesi çıkmıyor.

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu çalışanlarının bir süreden beridir sürdürdüğü borcu olan yerlerin elektriklerini kesme işlemleri devam ederken, son günlerde elektrikleri kesilen camilerin bazılarından artık ezan sesi çıkmıyor.

Geçtiğimiz hafta elektrikleri kesilen Lefkoşa ve Güzelyurt’taki bazı camilerin borçları ödenmeyenlerin elektriği bağlanmaması nedeniyle artık ezan sesi yükselmiyor. Bunlardan biri ise Güzelyurt Fatih Camii oldu.
Konuyla ilgili olarak ESKAD Güzelyurt’tan yapılan açıklamada geçtiğimiz Perşembe gününden beri Güzelyurt Fatih Camii’nde elektriklerin olmadığı kaydedildi. Kıb-Tek tarafından herhangi bir uyarı yapılmadan kesilen elektrikler, Güzelyurt halkını ve cami cemaatini zor durumda bıraktığı belirtilen açıklamada sabah ve yatsı namazları mum ve cep telefonu ışığı eşliğinde kılınırken, ayrıca elektriğin kesilmesinden dolayı Güzelyurt Fatih Camii’nde ezanlar okunamıyor ve selâlar da verilemediği vurgulandı.
ESKAD’ın açıklamasında  “Sabah ve yatsı namazlarında elektrik kesintisinden dolayı ışıklar yanmadığı için Fatih Camii sanki ibadete kapatılmış gibi duruyor. Hemen Fatih Camii’nin karşısındaki Kilise’nin projektörleri 24 saat yanarken, Fatih Camii’nde mum ışığında ibadet edilmesi bir utanç vesikası olarak Güzelyurt halkını ve cami cemaatini son derece rahatsız etmekte. Elektriğin kesilmesini şaşkınlıkla karşılayan cemaat, yetkililer tarafından bu utanılacak durumun bir an önce giderilmesi talep ediyor” denildi.

Bu haber toplam 2282 defa okunmuştur
Etiketler : , ,