Güneyde 2014e kadar ENERJİ AÇIĞI

Güneyde 2014'e kadar ENERJİ AÇIĞI

Güney Kıbrıs’ta askeri üsde yaşanan patlama sonucu elektrik santralının devre dışı kalmasıyla ortaya çıkan enerji açığının kapatılması amacıyla çalışmalar sürüyor.

A+A-


ENERJİ AÇIĞININ KAPATILMASININ 2014 YILINI BULMASI BEKLENİYOR

Güney Kıbrıs’ta askeri üsde yaşanan patlama sonucu elektrik santralının devre dışı kalmasıyla ortaya çıkan enerji açığının kapatılması amacıyla çalışmaların son hızla sürdüğü, Vasiliko elektrik santralinin 4’üncü ve 5’inci ünitelerinin onarımının devam ettiği bildirildi.

Politis ve diğer gazeteler, Rum Enerji Düzenleme Dairesi (PAEK) Başkanı Yorgos Siammas’ın dün kriz heyetiyle Vasiliko enerji santralinde bir basın toplantısı düzenlediğini ve enerji açığının kapatılması yönündeki çalışmalara ilişkin bilgi verdiğini yazdılar.

Habere göre Siammas, açıklamasında, Vasiliko elektrik santralinin 4 ve 5’inci ünitelerinin onarımı için santralde yoğun çalışmaların sürdüğünü, bu iki birimin 2012 yazından önce faaliyete geçerek 450 megavatlık üretim yapmalarının amaçlandığını söyledi.

Yunanistan’dan kiralanan jeneratörlerin bir kısmının devreye girerek 28 megavatlık enerji üretimi yapmaya başlamalarının rekor denebilecek bir sürede gerçekleştirildiğini ifade eden Siammas, 3-4 güne kadar diğer jeneratörlerin de devreye sokulmasıyla yaklaşık 45 megavat daha enerji elde edilmesinin beklendiğini vurguladı.

Siammas ayrıca, ABD şirketinden kiralanan jeneratörlerin de 31 Ağustosa kadar faaliyete sokulmasının planlandığını belirtirken, Vasiliko’nun zarar gören 1, 2 ve 3 numaralı santrallerinin uğradığı zararın değerlendirilmesinin ise sürdüğünü ifade etti.

Siammas ayrıca, kurumun elektrik üretimi için doğalgaz kullanılmasının gerekliliğine inandığını ve Vasiliko’daki ilgili birimlerin tamir edilerek doğalgaz kullanımına geçilmesinin önemli olduğunu vurguladı ve konunun, yeni enerji planlaması çerçevesinde Eylül ayında ele alınmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ta patlama sonrasında meydana gelen elektrik enerjisi açığının ancak 2014 yılında tam anlamıyla kapatılabileceğini yazdı.

Gazete ayrıca, elektrik enerjisinin fiyatında yaşanacak artışın bir kısmının Rum hükümeti bir kısmının da tüketiciler tarafından karşılanmasının beklendiğini ancak henüz kesin kararın alınmadığını da belirtti.

AVRUPA YATIRIM BANKASI HEYETİ GÜNEY’DE

Öte yandan Haravgi gazetesi, Avrupa Yatırım Bankası’ndan bir heyetin Güney Kıbrıs’ın enerji alanında yaşadığı krize AB’nin destek olması olasılığını ele almak amacıyla dün Rum Elektrik Dairesi (AİK) yetkilileriyle görüştüğünü yazdı.

Heyetin Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle temaslarda bulunacaklarını ve Vasiliko santralini de ziyaret edeceklerini belirten gazete, elde edilen bilgiye göre AİK’in Avrupa Yatırım Bankası’ndan 150 milyon Euro borç alması olasılığının bulunduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur