GÖRÜŞME TAMAMLANDI

GÖRÜŞME TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik yoğunlaştırılmış müzakere süreci çerçevesinde bugün yaptıkları toplantı tamamlandı. Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünd

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik yoğunlaştırılmış müzakere süreci çerçevesinde bugün yaptıkları toplantı tamamlandı.

Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün Yönetim ve Güç Paylaşımı’nı görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

Eroğlu, Hristofyas’ın yeni hükümet kurma çalışmaları nedeniyle verilen aradan sonra gerçekleşen bugünkü toplantıda, varolan görüşme programına ek olarak 14 Eylül’de fazladan bir görüşme yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her iki tarafın yoğunlaştırılmış görüşmelere itinayla yaklaştığını ifade ederek, liderlerin özel temsilcilerinin yarın saat 15.30’da bir araya gelerek bugün konuşulan bazı başlıkları tamamlamaya çalışacaklarını söyledi.

Eroğlu, bugünkü görüşmede petrol ve doğal gaz konusunun gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya karşılık, konunun gündeme geldiğini ancak ayrıntıya girmeyeceğini, Kıbrıs Türk tarafının konuyla ilgili olarak basına yansıyan görüşlerinin bilindiğini kaydetti.

 

ERTELENEN GÖRÜŞME 14 EYLÜL’DE

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın resmi ikametgahında saat 10.00’da bir araya gelen liderler, 5 buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Buttenheim, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, bugün 4. gerçekleşen yoğunlaştırılmış müzakerelerde “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığının görüşüldüğünü söyledi.

Lisa Buttenheim, liderlerin temsilcilerin aynı başlığı yarın saat 15.00’de gerçekleşecek görüşmede ele almaya devam edeceğini belirtti.

Liderlerin, önceden planlandığı şekilde Cuma günü gerçekleşecek görüşmede geri kalan başlıkları ele alacağını kaydeden Buttenheim, ertelenen 5 Ağustos görüşmesinin ise 14 Eylül’de yapılacağını söyledi.

Lisa Buttenheim, “Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığının hemen hemen bittiğini söyleye bilir miyiz ?” yönündeki soruya “Temsilcilerin yarınki görüşmesinin nasıl geçtiğini birlikte göreceğiz” yanıtını verdi.

Buttenheim, bir sonraki başlığının ne olacağının sorulması üzerine ise “Cuma günü görüşecekler” dedi.

 

 

Bu haber toplam 901 defa okunmuştur