GÖNYELİ AVCILIK VE ATICILIK’TAN ULUSLARARASI BAŞARI

GÖNYELİ AVCILIK VE ATICILIK’TAN ULUSLARARASI BAŞARI

Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü tarafından bilimsel çalışma içerisinde Gönyeli Üretim Çiftliği’nde son donanımlı olarak üretilen Kınalı Keklik Dünya Literatürü belgesi aldı. 5-9 Eylül 2011 tarihlerinde İspanya’nın Barselona şehrinde organi

A+A-

 

 

 

Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü tarafından bilimsel çalışma içerisinde Gönyeli Üretim Çiftliği’nde son donanımlı olarak üretilen Kınalı Keklik Dünya Literatürü belgesi aldı.

5-9 Eylül 2011 tarihlerinde İspanya’nın Barselona şehrinde organize edilen  XXXth  IUGB Congress (International Union of Game Biologist)  (30. Uluslararası Av Hayvanları Biyologlar Birliği ve (and Perdix XIII) 13.  Sülüngiller Kongresi) kongresinde; 2002 yılında Yrd. Doç. Dr. Filiz Karadaş, Şimdiki Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ve Yüksek Ziraat Mühendisi Deniz Solyalı tarafından Gönyeli Kınalı Keklik Üretme Tesisleri’nde yürütülen aradan 10 yıl geçmesine rağmen güncelliğini yitirmeyen ve ilgiyle karşılanan Damızlık Kınalı Keklik Yemlerinin Enerji ve Protein Seviyesi (Protein and Energy Levels of Partridge (Alectoris Chukar) Breeder Diet” isimli çalışma Yrd. Doç. Dr. Filiz Karadaş tarafından 8 Eylül 2011 tarihinde sözlü olarak sunuldu.

Yapılan sunum sonrasında Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü’nün üretme çiftliğinde yetiştirilen Kınalı Keklik bilimsel dalda üretim başarısı elde edildi ve Dünya Literatürü olarak patentlendi.  

Çok başarılı yoğun bir programla 40 ülkeden yaklaşık 400 katılımcının katıldığı kongreye, Türkiye ve KKTC adına Yrd. Doç. Dr. Filiz Karadaş, Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü, Gönyeli Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi sponsorluğunda katıldı.

Kongre programının yüzde 80’ini işgal eden “Çil Kekliği” (Grey Patridge) konu edinen çalışmalardan farklı olarak kınalı keklik damızlık beslenmesini konu edinen ve Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kınalı Keklik Üretme Tesisleri’nde yürütülen bu çalışma, Türkiye ve KKTC’den  sunulan tek çalışma olması kongre katılımcılarının dikkatlerini üzerine çekti.

Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü’nün “Kınalı Keklik Üretme Çiftliği’nde” yaklaşık 15 yıldır yaptığı özverili üretim çalışmaları her türlü altyapısını tamamlamış artık uluslararası kongrelerde kendisini bilimsel olarak ifade edecek noktaya gelindi.  

 

HASAN KOLOZALİ: “BENLİ VE KARATAŞ’A TEŞEKKÜR”

 

Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulüp Başkanı Hasan Kolozali, konuyla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Uzun yıllardır kulübümüzün üretme çiftliğinde uzun uğraşlar sonucunda bilimsel olarak keklik üretimimiz hızlı bir şekilde standartların üzeride, kalite seviyesi her yıl artırılarak tam donanımlı çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar hâlâ tüm hızla sürüyor. Gönyeli Belediyesi’nin ve Başkan Ahmet Benli’nin özellikle kendisinin kulübümüzün başkanlığını sürdürdüğü dönemde çok önemli adımlar attı ve katkılarda bulundu. Buradan kendisine teşekkürlerimi sunarım. Bunun yanında Türkiye’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Filiz Karataş’ın girişimleri ve önemli çalışmaları sonrası bilimsel anlatımı ve sunumu ile İspanya’da yapılan konferans sonrası bu uluslararası başarı elde edilmiştir, kendilerine teşekkür ediyorum.”

 

AHMET BENLİ: “ÜLKEMİZ ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR ULUSAL BAŞARI”

 

Dünkü basın toplantısında söz hakkı Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ise şunları söyledi:

“Bu başarı uzun süreli bir çalışma sonucunda elde edildi. Başta Gönyeli Avcılık Atıcılık Kulübü yönetiminin çalışmaları sonucunda, daha sonra Van 100. yıl Üniversitesi’nin katkı ve destekleri ile yeni bir aşamaya getirildi. Bugün Gönyeli Üretim Çiftliği’nde ‘Kınalı Keklik’ üretimi bilimsel ve standart üretime uygun dünyada tek ‘Kınalı Keklik’ üretimi Dünya Literatürü Belgesi elde etti. Bu olay ulusal anlamda ülke adına önemli bir bilimsel başarıdır. Bu başarı gurur ve onur vericidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur