GİAD: ADALET İSTİYORUZ

GİAD: ADALET İSTİYORUZ

GİAD, son günlerde kamuoyunun gündemini meşgul eden geçici istihdamlar ve ilkokul müdür ve müdür muavinliği sınavlarıyla ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

Genç İş Adamları Derneği (GİAD), istihdam veya terfi sınavlarıyla ilgili iddialar hakkında açıklama yaparak, “istihdam ve terfi yapılacağında herkesin eğitimine, tecrübesine, kişisel becerilerine ve özelliklerine göre değerlendirilmesini; parti rozeti veya mensubu olduğu aileye göre değerlendirilmemesini istiyoruz. Bu ülkede adalet istiyoruz” dedi.

 

GİAD Başkanı Gizem Çeliker Akandere, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde kamuoyunun gündemini yoğun şekilde meşgul eden geçici istihdamlar ve ilkokul müdür ve müdür muavinliği sınavlarıyla ilgili gelişmeleri GİAD olarak üzüntüyle izlediklerini belirterek, “Sınavlardaki şaibenin ortadan kaldırılabilmesi ve adaletin sağlanabilmesi için ivedi olarak konuyu araştıracak bağımsız bir komite kurulması ve sınavlarda kusur olduğu kanaatine varıldığı takdirde sınavların iptal edilmesi ve olayın yargıya intikal etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu olayın sorumluluğu Kamu Hizmeti Komisyonu’nun olduğu kadar Hükümetindir de. Hükümet bu olayın üzerinde hassasiyetle durmalı ve olayın aydınlatılması için gerekenleri yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

“Geçtiğimiz bir ay içerisinde yapılan geçici istihdamların partizanca yapıldığını parti üst düzey yetkilileri de kabul etmekte ve başka partilerin de geçmişte böyle uygulamalar yaptığını vurgulayarak yapılan ve yapılacak olan istihdamları meşrulaştırmak istemektedirler” iddiasında bulunan Akandere, bunun kabul edilebilir bir durum ve uygulama olmadığını kaydetti.

 

Akandere, istihdam yapılacağında her yurttaşa eşit hak ve fırsatlar tanınması gerektiğini belirterek, “Bir gruba veya siyasi partiye üye olup olmadığına bakılmaksızın her yurttaş istihdam yapılacak münhale başvurma ve adaletli biçimde değerlendirilme hakkına sahip olmalıdır. Mevcut yasalara uyduğu öne sürülerek yapılan ve yapılacak olan her adaletsiz istihdam toplum vicdanında derin yaralar açmakta ve özellikle de biz gençleri umutsuzluğa sürüklemektedir” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1115 defa okunmuştur