GERGİNLİK TÜM BÖLGE İÇİN TEHLİKELİ

'GERGİNLİK TÜM BÖLGE İÇİN TEHLİKELİ'

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras: Türkiye'den, yükümlü olduğu uluslararası hukuka saygılı olmasını bekliyoruz.

A+A-

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Kıbrıs Rum kesiminin Doğu Akdeniz'de petrol aramasıyla ilgili tepkiler üzerine, gerginliğin tüm bölge için tehlikeli olduğunu ve kimsenin çıkarına olmayacağını belirtti.

 

Delavekuras, bugün düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Rumların Akdeniz'de petrol arama niyetine karşı Türkiye'nin tepkileriyle ilgili sorular üzerine, Rumların Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarının, komşularla anlaşmalı bir şekilde uluslararası hukuka göre yapıldığını iddia ederek, buna kimsenin itiraz etme hakkı bulunmadığını ileri sürdü.

 

Türkiye'nin, Rumların petrol arama çalışmalarına olan tepkilerinin, "bu konuda argümanları bulunmamasından kaynaklandığını ve bu nedenle gerginliği arttırmaya çalıştığını" iddia eden Delavekuras, Yunanistan'ın bu konuda diploması ve anlaşma olmasından yana olduğunu söyledi.

 

Delavakuras, şunları belirtti:"Gerginlik tüm bölge için tehlikeli ve kimsenin çıkarına değil. Bu hassas dönemde bölgede istikrar olması lazım. Gerginliği arttırma çabaları tehlikeli. Bu nedenle durdurulmalı. Biz anlaşma olması gerektiğine inanıyoruz. Diplomasi olması lazım. Umarız, Türkiye itidalli hareket ederek, gerginliğin daha da artmasına yardımcı olmaz. Türkiye'den, yükümlü olduğu üzere ve son zamanda kendisinin de gündeme getirdiği gibi, uluslararası hukuka saygılı olmasını bekliyoruz."

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 963 defa okunmuştur