GERGİNLİK BÜYÜYOR

GERGİNLİK BÜYÜYOR

BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la (yerel saatle) önceki gün gece yarısından hemen sonra gerçekleşen 20 dakikalık görüşmesinde Türkiye’nin; Doğu

A+A-

 

 

HRİSTOFYAS, TÜRKİYE’Yİ BAN’A ŞİKAYET ETTİ

BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la (yerel saatle) önceki gün gece yarısından hemen sonra gerçekleşen 20 dakikalık görüşmesinde Türkiye’nin; Doğu Akdeniz’deki sondajlara ilişkin uyarılarını şikâyet etti.
Rum Yönetimi Başkanı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’in kendisine; bu konuları Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la konuşacağı sözü verdiğini söyledi.
“Bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi’nin Alexander Downer’la son raporu görüşmesi aracılığıyla tutumunu belirlemiştir. Bu tutum nettir ve Genel Sekreter’in Türk liderliğiyle görüşmesinde bu tutumu izleyeceğinden eminim” diyen Hristofyas, “Genel Sekreter, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin araştırmaları kesmesi veya ertelemesine ilişkin hiçbir şey söylemedi, söyleyeceğini de zannetmiyorum” ifadesini kullandı.

“ARAŞTIRMALARA DEVAM EDECEĞİZ”
Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın doğal gaz sondajları konusunda tutumunun net olduğunu da söyledi ve şunları ekledi:
“Araştırmalara devam edeceğiz. Araştırma yapmak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkıdır ve umarım hidrokarbon bulunsun. Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın kaybedeceği bir şey yoktur, kazanacaklarından emin olsunlar. Bunu Türkiye’nin de Sayın Eroğlu’nun da anlaması gerekir”.
Hristofyas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’e Kıbrıs sorununun çözüm prosedüründeki “sorunlardan” da söz ettiğini belirterek sorunların; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun selefi Mehmet Ali Talat’la daha önce varılan görüş birliklerinden caymasından kaynaklandığını savundu. Hristofyas, “yoğunlaştırılmış müzakerelerde gerileme bulguları bulunduğunu, bu nedenle de gidişatının o kadar da hoş olmadığını” belirtti ve bunu Genel Kurul’daki konuşmasında da dile getireceğini anlattı. “Bu; kaygı yaratıyor, BM Genel Sekreteri’nin liderleri ekim ayı sonunda New York’a çağırma konusundaki planlarında bazı değişiklikler olup olmadığı sorusunu akla getiriyor. Birilerinin tavır değiştireceği ve daha çok görüş birliğine ulaşacağımızı ummak için daha ekim ayına kadar vaktimiz var” dedi.

MÜZAKERELER İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Müzakerelerde şu ana kadar varılan görüş birliklerinin ikinci derece öneme sahip konularda olduğunu, geçmişte varılan ve çok ciddi görüş birliklerinden kaymalar bulunduğunu da söyleyen Hristofyas, “Dolayısıyla ekim ayına kadar, yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında daha çok görüşme yapılacağı için Türkiye’nin davranışlarında bir şeyler değişeceği ümidini saklı tutuyorum” dedi.
Hristofyas, BM Genel Sekreteri’nin “mümkünse, davranışların düzeltilmesi” hedefiyle müdahale etme niyeti gösterdiğini kaydederek, “Sanırım Genel Sekreter, Türk liderliğiyle ve Sayın Eroğlu ile görüşmelerinde buna işaret edecektir” ifadesini kullandı.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur