1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS HÜKÜMET İLE AKP’Yİ ELEŞTİRDİ
GENÇLER BANA SESLENİYOR

GENÇLER BAN'A SESLENİYOR

Gençlerden BM Genel Sekreteri’ne mektup “Çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı” Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü, Toplumcu Demokrasi Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi gençlik örgütleriyle, EDON, EDI, ve

A+A-

 

 

Gençlerden BM Genel Sekreteri’ne mektup

 

“Çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü, Toplumcu Demokrasi Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi gençlik örgütleriyle, EDON, EDI, ve Kıbrıs Yeşiller Partisi Gençlik örgütlerinin birlikte kaleme alarak imzaladıkları mektup, yarın saat 10.15’te Ledra Palace sınır kapısında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a iletilmek üzere BM yetkililerine verilecek.

New York zirvesine yönelik olarak yazılan mektupta, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a Kıbrıs sorununda etkin inisiyatif alma çağrısında bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Ban’ın 30-31 Ekim tarihlerinde New York’ta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias’la yapacağı görüşmeye yönelik mektupta, “Bizler şimdi bir çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı olduğuna inanıyoruz” denildi.

New York zirvesinin uluslararası toplum ile Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarına Kıbrıs’ta barış için hala bir şans olduğunu göstermesi açısından önemli olduğu ifade edilen mektupta, BM’den, görüşme sürecini kolaylaştırmak için etkin inisiyatif gösterme yönünde iyi niyetli çabalarını ortaya koyması talep edildi.

Bugüne kadar görüşmelerde elde edilen yakınlaşma ve anlaşmalara bağlı kalınmasının görüşmelerin geleceği açısından olumlu bir adım olacağı kaydedilen mektupta, Kıbrıs’ta devam eden çözümsüzlüğün her iki toplumdaki şoven çevreleri cesaretlendirdiği, bölünmeye yönelik mantığı desteklediği vurgulandı.

Mektupta iki örgütün, “Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe sahip, ilgili BM kararlarını temel alan, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Hristofyas arasında varılan 23 Mayıs, 1 Temmuz 2008 ve 1977 - 79 Anlaşmaları’nda öngörüldüğü gibi tek bir uluslararası kimlik ve vatandaşlığa sahip barışçıl bir çözüme olan bağlılıkları” vurgulandı. Mektubun sonunda şu ifadeler yer aldı:

“Kıbrıs sorununun çözümü ile olması beklenen olumlu ekonomik ve siyasal gelişmeler ve askerden arındırılmış bir ada, tüm Kıbrıs gençliği için en iyi mirası oluşturmaktadır. Bu çözüm, Kıbrıs halkının geleceği pahasına, herhangi bir emperyalist ya da üçüncü tarafın çıkarına olamaz.

Bizler şimdi bir çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı olduğuna inanıyoruz”

 

 

 

 

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur