Futbolumuzdaki olumlu karar ve Zihni

Futbolumuzdaki olumlu karar ve Zihni

Gittik sonra gerileyen ve heyecanını kaybeden ligimizde bu yıl bir kıpırdanma olacak gibi... Türkiye futbol liglerinde oynayan futbolculara bizim ligde oynama şansının yaratılması, liglerimizin havasını değiştireceğe benziyor. Doğan Türk Birliği’ni

A+A-

 

 

Gittik sonra gerileyen ve heyecanını kaybeden ligimizde bu yıl bir kıpırdanma olacak gibi...

Türkiye futbol liglerinde oynayan futbolculara bizim ligde oynama şansının yaratılması, liglerimizin havasını değiştireceğe benziyor. Doğan Türk Birliği’nin Ceyhun transferi örneği benzer transferler mutlaka seyirciyi de tribüne çekecek.

Tabii ki bir yere kadar.

Hedefsiz bir ligde şampiyon olacak takımı ve sivrilecek futbolcuyu motive edecek herhangi durum yine yok. Dünya üzerinde yok sayılan, vebalı muamelesi gören bir lig durumundayız.

Yaklaşık üç aydır haftalık POLİ dergisinde bir röportaj dizisi yapıyorum. Geçmişte Rum ve Türk takımlarında forma giymiş efsane oyuncularımızla görüşüyorum. Şu anda tespit edebildiğim kadar 15-16 futbolcumuz var ve bunların on ikisi ile görüştüm. O döneme ait yazılı kaynakları taradım. Çok önemli bilgilere ve sonuçlara ulaştım.

Geçen haftalarda görüştüğüm, futbolumuzun gelmiş geçmiş en iyi 11 numaralarından Yenicamili Zihni ile sohbet ettim.

İki hafta sonra yayınlanacak sohbetimizde Zihni, Kıbrıs Rum futbolunun 1970’lerde nasıl hamle yaptığını anlattı.

O yıllarda KOP’ta Kıbrıs Lig Şampiyonu olan Lefkoşa’nın Olimpiakos takımından transfer teklifi alır Zihni. Kendi ağzından dinliyoruz sonrasını:

 “...Olimpiakos ile anlaştık. Antrenmanlara çıktım. Lisansımı resmen Girne’nin PAEK takımından istediler. Bayraktarlık da izin vermişti oynamama... Bu arada birçok Kıbrıslı Türk futbolcu da Rum takımlarında antrenmana çıkmaya başlamıştı. Bu arada Rum basınında ‘Kıbrıslı Türkler Rum takımlarına akın ediyor’ diye haberler çıkmaya başladı. KTFF bize ceza vermeyi düşündü. Kendimi bulduğum ve çok iyi oynadığım yıllardı. Bu haberler üzerine Bayraktarlık beni çağırdı. ‘Orada oynayabilirsin ama karar vermen lazım. Ya o yanda yerleşecen, ya da bu yanda kalıp burada oynayacan’ dediler. Kararı bana bıraktılar ama ailemi terk edip o tarafa yerleşmem mümkün değildi. Tekrardan geri döneceğimde Olimpiakos Kulübü Başkanı’na gidip durumu izah etmeye çalıştım. Başkan, ‘burada EOKA, orada TMT, bundan dolayı kararına saygım var’ dedi bana.”

Ve devam ediyor Zihni... “O zaman KOP’ta Lig şampiyonu olan ertesi yıl Yunanistan Ligi’ne katılır ve Yunan 1.Liginde oynardı. İkinci yıl tekrar Kıbrıs Ligine geri dönerdi, şampiyon olan Yunanistan ligine giderdi. Olimpiakos da beni istediği 1970 yılında Kıbrıs Şampiyonu olmuş ve Yunanistan 1. Ligi’ne katılacaktı. Bir hafta Yunanistan’da, bir hafta Kıbrıs’ta maç yapacaklardı. Bence bu Kıbrıs Rum futbolunun bugünlere gelmesinde çok önemli bir rol oynadı.”

Zihni’nin dediği gibi KOP’ta şampiyon olan takım bir yıl Yunan Ligi’nde top oynuyor ve bu şekilde Rum takımları ve futbolcuları şu anda gıpta ile seyrettiğimiz aşamaya ulaşmada çok önemli bir şans yakalıyorlardı!

Şu anda bize bu tür kapılar kapalı ama başka kapıları “futbolun ve sporun evrenselliği” çerçevesinde zorlayabiliriz. Eğer sap ile samanı yani futbol ile siyaseti birbirine karıştırmazsak tabii!

        

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur