Futbolu çirkinleştirmeyelim

Futbolu çirkinleştirmeyelim

Lider Yenicami geçen hafta oynanan maç esnasında ve de maçtan sonra tribünlerde yaşanan, hoş olmayan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Bana göre doğru zaman ve doğru bir tespitle yapılan bu açıklama tam yerinde ve zamanında yapılmıştır. Ligin daha başın

A+A-

 

 

 

Lider Yenicami geçen hafta oynanan maç esnasında ve de maçtan sonra tribünlerde yaşanan, hoş olmayan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Bana göre doğru zaman ve doğru bir tespitle yapılan bu açıklama tam yerinde ve zamanında yapılmıştır.

Ligin daha başındayken bu tür olayların önüne geçilmezse, ilerleyen haftalarda bundan daha çirkin ve daha şiddetli olayların yaşanması kaçınılmazdır. Kimse evladını maça gönderirken başına herhangi bir şeyin gelmesini istemez elbette.

Bu sezon şampiyonluk yarışında birçok takımın iddialı olması, tribünlerde, seyirciler arasında hoş olayların yaşanmasına ortam yaratacakken, henüz sezonun başında her kulüp yönetimsel bazda bu gibi tedbirlerin alması ve çıkabilecek olaylara zamanında müdahale etmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.

İddialı takım sayısının fazlalığı ve rekabetin üst düzeyde olması, bazı maçların gergin ortam yaratmasına neden olacaktır. Bu nedenle güvenliğin, sadece federasyon veya emniyet güçleri tarafından alınmasını beklememeliyiz.

Kulüp yöneticileri de bu bağlamada, şimdiden taraftarına sahip çıkıp doğabilecek şiddet olaylarının yaşanmaması için, tedbir alması gerekliliği bana göre kaçınılmaz bir karar olmalıdır. 

Yenicami-MTG maç esnasında, tribünlerden misafir takıma karşı yöneltilen ve hoş olmayan tezahürata karşı, adına “surlar içi taraftar grubu” denilen küçük bir grubun, bu tür davranışlarda bulunması, Yenicami yönetimini harekete geçirmiş ve bir daha bu tür davranışların yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten bir açıklama yapmıştır. Alınan bu önlem bana göre Yenicami yönetimine yakışan bir davranıştır.

Şampiyonluğa oynamak, sadece sportif açıdan başarı elde etmekle değerlendirilmemelidir. Topluma örnek olmak, şampiyonluktan daha önemlidir.

Şampiyon olmak bir takım ve camia için, elbette onur ve gurur kaynağıdır. Ancak ondan da önemlisi, bu gururu ve şampiyonluğun hazzını yaşarken, topluma ve kamuoyuna örnek davranışları da sergileyerek ulaşmaktır.

Bu güne kadar kısa vadeli hesaplarla, toplumu bir yere taşımak mümkün olmamıştır. Kalıcı ve örnek davranışlarla birlikte elde edilen başarıların daha anlamlı ve kıymetli olduğunu söyleyebilirim.

Geçmiş yıllarda yaşadığımız çirkinliklerin bu yıl yaşanmaması adına Yenicami Spor Kulübü’nün başlattığı bu örnek davranışa, tüm kulüplerimizin de aynı hassasiyeti gösterip önlem almaları gerekmektedir.

Sahaya gelen herkes kendi takımına dilediği gibi destek yapabilir.

Oyuncuları sahada motive etmek için olumlu tezahüratlar da yapılabilirken, tribünleri dolduran bu kadar bayan seyirci ve çocuk varken, küfür etmek veya kavga etmek spor ahlak ve kuralları tarafından uygun olmayacaktır.

Futbolu güzelleştirmek için elimizden geleni yapalım. Ancak futbolu çirkinleştiren ve şiddete dönüştürmeye çalışan birileri de varsa bunu engellemenin biz izleyiciye, spor yazarına ve yöneticilere düşen bir görev olduğu unutulmamalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur