1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇÖL FIRTINALARININ GETİRDİĞİ TÜM YALNIZLIKLAR MASUMDUR!
FON İNDİRİMLERİ  AÇIKLANDI

FON İNDİRİMLERİ AÇIKLANDI

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Fiyat İstikrar Fonu’nda indirime gidilen başlıca ürünler Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından açıklandı. Atun’un açıklamasına göre, AB ve TC’den ithal edilen peynirin kilo başına fonu yüzde

A+A-

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Fiyat İstikrar Fonu’nda indirime gidilen başlıca ürünler Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından açıklandı.

Atun’un açıklamasına göre, AB ve TC’den ithal edilen peynirin kilo başına fonu yüzde 60, etin kilo başına fonu ise yüzde 33.3 düşürüldü. Bu arada bazı ürünler fondan muaf tutulurken, ülkede imalatı olmayan ürünlerin de fonları kaldırıldı.

Atun, fon indirimlerinin tüketiciye yansıması için ithalatçı firmaların bunu ürünlere yansıtması gerektiğini belirterek, halkı bu konuda bilinçli hareket ederek fiyatlara dikkat etmeye çağırdı.

Bakanlar Kurulu’nun, dövizdeki artışın başta gıda olmak üzere ithal ürünlere yansıması nedeniyle geçtiğimiz hafta başlattığı çalışma, dün kurulun gündemine getirilmiş ve başta gıda olmak üzere bazı fonlardaki indirimler onaylanmıştı.

Bakan Atun, bugün TAK ve BRTK’ya açıklama yaparak, indirime gidilen fonlara ilişkin bilgi verdi.

Atun, AB ve TC’den ithal peynirin fonunun yüzde 60 indirilerek kilo başına 2.50 TL’den 1 YTL’ye, diğer ülkelerden ithal peynirin ise yüzde 50 indirimle kilo başına 4 TL’den 2 TL’ye düştüğünü söyledi.

AB ve TC’den ithal edilen ete kilo başına uygulanan fon 1.50 TL’den 1 TL’ye, diğer ülkelerden ithal edilen etin fonu ise 2.25 TL’den 1.50 TL’ye düştü. Böylece ete uygulanan fonlarda genel olarak yüzde 33.3 oranında düşüş meydana geldi.

AB ve TC’den ithal edilen bisküvinin yüzde 5 olan fonu ise sıfırlandı. Yani AB ve TC’den ithal edilen bisküvi fondan muaf tutulacak. Diğer ülkelerden gelen bisküvinin fonu ise yüzde 5’ten yüzde 4’e düştü.

Atun, AB ve TC’den ithal edilen fişeklerin fonunun yüzde 16’dan 14’e, diğer ülkelerden ithal edilenlerin fonunun ise yüzde 26’dan yüzde 24’e düştüğünü açıkladı.

Atun’un verdiği bilgilere göre, “hububattan kabartma, cips, meşrubat esansı, patates (dilimli donmuş), tıraş köpüğü, yoğurt kapları (kapak hariç), çivi, sünger ve worktop” da fondan muaf tutulan ürünler.

Atun, ülkede imalatı olmayan ürünlerin fonlarının ise tamamen kaldırıldığını belirtti.

Atun, sanayicilerin Türkiye’den ithal edilen ürünlerin dövizden etkilenmediğini ve bunlara fon indirimi gerekmediği yönündeki savlarının anımsatılması üzerine, fonların sanayiyi geliştirmek adına bir araç olduğuna inanmadığını kaydederek, sanayiyi geliştirmenin yolunun ülkeyi kapalı hale getirmek değil prim teşviki ve yurt dışına ihracat olduğunu kaydetti.

Kriz dolayısıyla gelirlerde dalgalanmalar olduğunu ve ülkelerin çeşitli önlemler aldıklarını, örneğin Güney Kıbrıs’ın KDV artışı getirdiğini kaydeden Atun, halkın alım gücünü dikkate alarak hükümetin bütçe gelirlerinden fedakarlık ederek söz konusu ayarlamaları yaptığını ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1464 defa okunmuştur