FEDERASYONLAR RESTİ ÇEKTİ

FEDERASYONLAR RESTİ ÇEKTİ

Geçtiğimiz ay Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’nda KKTC MOK konusunda 20 federasyonun katılımı ile gerçekleşen toplantıda oy birliği ile alınan kararlarla, Spor Federasyonları adına İdari Komite Başkanı Hasan Sertoğlu

A+A-

 

 

 

Geçtiğimiz ay Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’nda KKTC MOK konusunda 20 federasyonun katılımı ile gerçekleşen toplantıda oy birliği ile alınan kararlarla, Spor Federasyonları adına İdari Komite Başkanı Hasan Sertoğlu imzası ile bir basın bildirisi yayınlandı.

27 federasyonun imzasını taşıyan bildiride 6 karar alındı. Federasyonlar ilk karar olarak gerekli çalışmaların organizasyonu ve konu ile ilgili olarak ilgili makamlar ve basın kuruluşlarıyla kararlar doğrultusunda görüşmek amacıyla Hasan Sertoğlu başkanlığında Aşkın Burcu, Saffet Barutçu ve Hüseyin Özün Yamaç’tan oluşan bir komite kurulmasına karar verdi.

Federasyonlar ikinci kararda şunları belirtti: “On binlerce gencimizi spor ruhu altında bünyesinde barındırıp onları topluma sağlıklı, sosyal ve sorumlu bireyler olarak kazandırma çabası veren spor federasyonlarının yasa tanımaz bir duruma düşürülmesi kabul edilemez. Bu nedenle 12/2011 Beden Eğitimi ve Spor (Değişiklik) Yasası’nın 6. Maddesi’nde yer alan zorunluluğu yerine getirmek amacıyla tüm federasyonların üyelik başvurularını hazırlayarak, KKTC MOK’a iletilmek üzere ilgili komite üyelerine iletilmesine karar verilmiştir.”

 

OLAĞANÜSTÜ TÜZÜK GENEL KURULU TALEBİ

Alınan kararların üçüncüsünde üyelik başvurularının teslim edilmesinin ardından KKTC MOK Başkanlığı’nda mevcut üye listesi ile birlikte son yapılan genel kurul toplantı tutanağının bir nüshasının talep edilmesi kararlaştırıldı. Olağanüstü Tüzük Genel Kurulu yapılmasına ilişkin toplu talebin başkanlığa iletilmesine karar verildi.

 

YAPI DEĞİŞMEZSE HİÇBİR FAALİYETE KATILMAYACAKLAR

Alınan kararlar arasında en dikkat çekici karar olan 4’üncü karar ise şöyle: “İstifa etmediği gerekçe gösterilerek KKTC MOK Tüzüğü’ne aykırı bir şekilde hâlâ daha üye olarak lanse edilen veya yasanın gereğini yerine getirmek amacı ile bu oluşumdan önce üyelik başvurusunda bulunan ve bu kararlar doğrultusunda yeni üyelik başvurusunda bulunacak federasyonlar olarak, birçoğumuzun yıllar önce KKTC MOK’tan kopmasına neden olan ve tüm eleştirilere ve sporumuz adına yaşanan onca sıkıntılara rağmen KKTC MOK tarafından yıllarca ısrarla değiştirilmeyen KKTC MOK Tüzüğü değiştirilerek mevcut yönetim kurulunun uygun gördüğü kişilerin değil, federasyonların etkin olduğu bir yapı yaratılıncaya kadar; KKTC MOK’un düzenleyeceği hiçbir sosyal ve sportif etkinliğe katılmamaya ve bu kararımızı Spor Dairesi ve KKTC MOK yetkililerine bildirmeye karar verilmiştir” denildi.

 

“ÜYE OLDUĞUMUZ GİBİ TOPLUCA İSTİFA EDERİZ”

Alınan beşinci kararda üç ay içerisine federasyonların etkin olduğu bir yapının yaratılmaması halinde üye olunduğu gibi topluca istifa edileceği belirtildi.

Son kararda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ve Başbakan İrsen Küçük’ten randevu alınarak belirtilen konulardaki federasyonların kararlılıkların anlatılmasına karar verildi.

Basın bildirisinin sonunda alınan altı kararın altında 27 Federasyon Başkanı ve temsilcilerinin imzaları yayınlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur