ESKİ BAKANIN AİLESİ DAVALIK OLDU

ESKİ BAKANIN AİLESİ DAVALIK OLDU

Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi’nde dün TC eski Maliye Bakanlarından Kemal Unakıtan’ın da müdahil olduğu hareketli saatler yaşandı. Eski Bakan’ın kızı ve damadına ait Ak Ege Trading Free Port şirketi’nin 2006 yılında Serbest Bö

A+A-

 

 

 

Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi’nde dün TC eski Maliye Bakanlarından Kemal Unakıtan’ın da müdahil olduğu hareketli saatler yaşandı. Eski Bakan’ın kızı ve damadına ait Ak Ege Trading Free Port şirketi’nin 2006 yılında Serbest Bölgede 21 yıllığına kiraladığı bir arazi üzerine yaptırdığı depo ve iki katlı ofis binasını, İbrahim Tokkan’ın direktörü olduğu New Era Trading’e geçtiğimiz Şubat ayında bir yıllığına sözlü olarak kiralaması, bir yıllık kira bedeli olan 50 bin doları almasına rağmen daha sonra bu kiralamadan vazgeçtiği iddiaları ortalığı karıştırdı.  Serbest Liman ve Bölgesinde günlerdir konuşulan bu olay, dün öğle saatlerinde Eski Maliye Bakanı, eşi, kızı ve damadının da depoya giderek çilingir eşliğinde kilitleri değiştirmek istemesi gerginliğe neden oldu. Depo önünde çıkan tartışmada, Eski Bakanın eşi Aysen Unakıtan’ın depo bekçisi Güven Püsküllü’yü çantası ile boynundan ve karın bölgesinden darp ettiği belirtildi. Olayın polise bildirilmesinin ardından taraflar Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne çağrıldı. Yapılan soruşturma sonunda eski Bakan Kemal Unakıtan, kızı Zeynep Unakıtan Çaylı ve damadı Metin Çaylı aleyhine mülke tecavüz ve kasti hasar davası okunurken eşi Aysen Unakıtan’a ilave olarak darp davası da getirildi.

“KİRALAMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Türkiye’den Avukatı ile birlikte gelen ve KKTC’den de Avukat Özgür ve Yonca Dayıoğlu ile temsil edilen Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,Yenidüzen’e hukuka başvurduklarını,bu konuda konuşmak istemediğini söyledi.Unakıtan, herhangi bir kiralamanın da söz konusu olmadığını açıkladı.

“DARP EDİLDİM”

Depo önünde darp edildiğini belirten bekçi Güven Püsküllü, Unakıtan ailesinin saldırısına uğradığını ve tehdit edildiğini söyledi. Aldığı darp izlerini gösteren Püsküllü “Biz Unakıtanlarız, buraya yüz adam yığar seni öldürürüz, biz çok ceset gördük” şeklinde tehdit edildiğini de iddia etti.

Yünsal İlhan: “Bu ikinci girişim”

New Era Trading şirketinin Avukatı Yünsal İlhan, yaptığı açıklamada şirketin, depoyu 1 yıllığına sözlü olarak kiraladığını, bir yıllık kira bedeli olan 50 bin doların da TEB Bankası aracılığıyla Ak Ege şirketine havale edildiğini söyledi.18 Ekim’de de depoya girmek için girişim yapıldığını, kilitlerin kırılarak içeri girildiğini söyleyen Av.İlhan,polise bilgi verdiklerini ancak şikayetçi olmadıklarını,kilitleri de yeniden değiştirdiklerini belirtti. Dün saat 14.30 sıralarında depoya girmek için ikinci bir saldırı yapıldığını da ifade eden Avukat İlhan, bu kez şikayetçi olduklarını kaydetti. Av.İlhan “Haksız yere aldıkları parayı geri versinler, zaten elektrik olmadığı için 8 aydır burayı kullanamıyoruz. Müvekkillerim kira bedeli ve yaptıkları masrafların ödenmesi halinde burayı tahliye etmeye hazırdır ama aldıkları parayı da iade etmiyorlar” dedi.

ŞİKAYET GERİ ÇEKİLEBİLİR

Gazimağusa Polisi’ni uzun süre meşgul eden depo kiralama olayı ile ilgili bugün taraflar arasında bir görüşme yapılması ve tarafların anlaşması halinde yapılan şikayetin geri çekilmesi bekleniyor.

 

 

Bu haber toplam 3238 defa okunmuştur