ERDOĞANDAN İPUÇLARI

ERDOĞAN'DAN İPUÇLARI

Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin ekonomik kalkınmasını ve yapısal gelişimini sağlayacak önemli projelerin hayata geçirileceğini, bu projelerle KKTC'nin çehresi değişeceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin KKTC'nin aleyhine olacak herhangi bir

A+A-

 

Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin ekonomik kalkınmasını ve yapısal gelişimini sağlayacak önemli projelerin hayata geçirileceğini, bu projelerle KKTC'nin çehresi değişeceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin KKTC'nin aleyhine olacak herhangi bir girişime izin vermesinin,  bu konuda AB veya başka bir merci ile pazarlık içinde olmasının mümkün olmadığını da kaydetti.

Erdoğan, Türkiye televizyonlarından yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, 20 Temmuz törenleri dolayısıyla KKTC’ye yaptığı ziyarete de değindi.

Ziyareti sırasında başta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük olmak üzere üst düzey yetkililer ve Meclis Başkanı Hasan Bozer ile son derece yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türk tarafı olarak önümüzdeki kritik dönemde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için neler yapabileceğimizi de ayrıntılı olarak değerlendirdik. KKTC'nin sağlam bir ekonomik yapıya kavuşturulması ve müreffeh bir geleceğe taşınması adına atılması gereken adımlar konusunda da görüş birliğine vardık. Kıbrıs Türk tarafı sürecin başından beri çözümden yana olmuş, 7 Temmuz'da BM Genel Sekreteri'yle Cenevre'de yapılan üçlü görüşmede de bu yöndeki irade ve kararlılığını bir kere daha güçlü biçimde ifade etmiştir. Ada'da tarafların mutabık kaldıkları iki kesimlilik, siyasi eşitlik, eşit statüyü haiz iki kurucu devleti içeren yeni bir federal ortaklık kurulması için Türk tarafı bugüne kadar samimi bir çaba içinde olmuştur. Ancak maalesef karşı taraftan bu iyi niyetli ve uzlaşmacı yaklaşımı göremedik. Biz bugüne kadar KKTC'nin daima yanında olduk, bundan sonra da desteğimiz artarak sürecektir. Önümüzdeki dönemde KKTC'nin ekonomik kalkınmasını ve yapısal gelişimini sağlayacak önemli projeleri hep birlikte hayata geçireceğiz. Bu projelerle KKTC'nin çehresi değişecektir. Son gelişmeler de göstermiştir ki Ada'da çözüm her iki kesimin de, hatta genel olarak bölgenin de menfaatine olacaktır. Ancak şu kesin olarak bilinmelidir ki Türkiye'nin KKTC'nin aleyhine olacak herhangi bir girişime izin vermesi, bu konuda ne AB ile ne bir başka merci ile pazarlık içinde olması da mümkün değildir.''

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1817 defa okunmuştur