ERDOĞANDAN ATİNAYA YANIT

ERDOĞAN'DAN ATİNA'YA YANIT

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kendisini arayarak Akdeniz'de yaşanan gerilim hakkında görüşmesinin ardından ilk kez açıklama yaptı. Erdoğan yaptığı açıklamada; Tek taraflı girişimler müzakere sürecine zar

A+A-

 

 

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kendisini arayarak Akdeniz'de yaşanan gerilim hakkında görüşmesinin ardından ilk kez açıklama yaptı.

Erdoğan yaptığı açıklamada; Tek taraflı girişimler müzakere sürecine zarar verir, doğal kaynaklar kapsamlı çözümden sonra işletilmeli' dedi.

Görüşmede, Kıbrıs konusu da ele alınırken, Kıbrıs Rum Kesiminin bölgede tek taraflı sondaj faaliyetlerine başlamasını kararlaştırılmasıyla ilgili ortaya çıkan sorun konusunda taraflar görüş alışverişinde bulundu. Rum Kesiminin bu tutumu üzerine Kıbrıs Türk Kesiminin de petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri konusunda Türkiye ile anlaştığına dikkati çeken Erdoğan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun sorunun barışçıl bir şekilde aşılması amacıyla BM Genel Sekretri Ban Ki-Moon'a sunduğu teklif hakkında Papandreu'ya bilgi verdi.

 

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yaptığı görüşmede adanın denizlerindeki doğalgaz kaynaklarının ancak kapsamlı bir çözüme varıldıktan sonra araştırılması ve işletilmesinin daha doğru olacağına işaret etti, tek taraflı girişimlerin müzakere sürecini olumsuz etkileyeceğini hatırlattı.

 

 

Bu haber toplam 1141 defa okunmuştur