ELEKTRİK İHALESİNE TEPKİ

'ELEKTRİK İHALESİ'NE TEPKİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, KIB-TEK tarafından Elektrik Kurumu’na akıllı sayaç alımına yönelik hazırlanan ihalenin vahim hatalar içerdiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin mevcut şek

A+A-

 

 

CTP-BG’den Elektrik Akıllı Sayaç İhalesi’ne tepki:

 

"ŞARTNAME REKABET SAĞLAMIYOR!"

 

 

·        CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin ihaleyi iptal edip şartnameyi rekabeti sağlayacak şekilde yeniden düzenlemesi gerektiğini vurguladı

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, KIB-TEK tarafından Elektrik Kurumu’na akıllı sayaç alımına yönelik hazırlanan ihalenin vahim hatalar içerdiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin mevcut şekli ile kamuoyunda şimdiden derin şüphe ve sorulara yol açan bu ihalenin derhal iptal edilerek rekabeti sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ettiğini kaydetti. 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konuyla ilgili açıklamasında şunları vurguladı:

“KIB-TEK tarafından çıkılan ancak KIB-TEK’in bağlı bulunduğu Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın da müdahil olduğu bu ihalede hükümet, elektrik faturalama konusunda çağdaş bir sistem olan akıllı sayaçların alımı ile bu sayaçların Elektrik Kurumu ile iletişimini sağlayacak SİM kartlarının temini konularını tek ihale altında birleştirerek ciddi bir yanlış işlemiştir. Söz konusu ihalede akıllı sayaç sağlayıcı firmalara mevcut GSM operatörleri liderliğinde proje ortaklığı şartı getirilmesi ile sayaç seçimi tamamen GSM operatörlerinin kararına terk edilmiş ve akıllı sayaç sağlayıcıları arasında rekabet yolu ile düşük fiyata kaliteli sayaç temini imkânsız hale getirilmiştir.

Hükümetin herhangi makul bir açıklaması bulunmayan bu yaklaşımı Elektrik Kurumu tarihinde açılan en büyük ihalelerden biri olan bu ihalenin şeffaf ve adil yönetildiğine dair güven duyulmasını imkansız hale getirmiştir. CTP-BG, Hükümeti derhal bu yanlıştan dönmeye, acilen bahse konu ihaleyi iptal ederek akıllı sayaç temini için ayrı, bu sayaçların hangi GSM operatörü aracılığı ile kullanılacağı hakkında ise ayrı ihale açmaya davet etmektedir.

İrsen Küçük liderliğindeki UBP Hükümeti’nin attığı sayısız yanlış adımın bir yeni örneği olan bu ihale ülkemizin neden bu hükümetten kurtulması gerektiğine dair gerekçelere bir yenisini eklemiştir. Ülkede artan enerji talebinin KIB-TEK tarafından karşılanmasını engellemek, küçük ölçekli ülkemizde sağlıklı rekabet ortamı sağlanamayacağını bile bile dağıtım ve tahsilat işlerini özel sektöre havale etmek gibi ekonomik akıldan yoksun ve kendi halkının tepkilerine kulak tıkayan adımları da gündeme taşıyan Küçük hükümetinin bu adımlarını engellemek için halkımız adına tüm demokratik ve hukuki yolları çekinmeden kullanacağımızı tekrar beyan ederiz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 730 defa okunmuştur