EKİM SONU AL VER

EKİM SONU 'AL VER'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yaptıkları görüşme tamamlandı

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yaptıkları görüşme tamamlandı.

 

BAŞLIKLAR TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün gerçekleştirdikleri yaklaşık 5 saatlik görüşme ile müzakere başlıklarının tümünü görüşmeyi tamamladığı bildirildi.

Liderler, ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in ikametgahında saat 10:15’de biraraya geldi. Yaklaşık 5 saat süren görüşmede “İç Güvenlik - Polis” konusunu ele alan liderler, 4 Ekim’de yeniden biraraya gelecek.

Görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında 14 görüşmeyi geride bıraktığını, gelecek 3 hafta boyunca 6 kez bir araya geleceğini ve bu görüşmelerde önceden ele aldıkları başlıkları yeniden gözden geçirerek karşılaştıracaklarını ifade etti.

 

EKİM SONU AL VER

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 30 ve 31 Ekim’de New York’ta yapılacak toplantıda, karşılıklı al - ver arayışında olacaklarını söyledi.

Eroğlu, müzakerelerin bugünkü bölümünde ele aldıkları “polis” konusunda ilerlemeler sağlandığını, ufak tefek pürüzlerin halledilmesi halinde bu başlığın kapatılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmeden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, iç güvenlik - polis konusunu görüştüklerini belirterek, daha önce sundukları öneriler üzerinde değerlendirmelerde bulunup karşılıklı görüşlerin hazırlandığını söyledi.

Gelecek hafta Salı günü yapılacak liderler görüşmesinde bir saat kadar polis konusuna ayırıp tamamlamayı düşündüklerini ifade eden Eroğlu, “Aslında polis konusunda ilerlemeler vardır. Bazı ufak tefek pürüzler de vardır. Bunları Salı günü halledebilirsek bu başlığı kapatmış olacağız” dedi.

“GARANTİLER GARANTÖRLERİN OLDUĞU TOPLANTIDA…”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında son konunun “garantiler” olacağını belirterek, bugünkü görüşmede kısaca bu konuya da girdiklerini, görüşlerini söylediklerini ancak, konu nasılsa garantörlerin olduğu toplantıda tartışılacak düşüncesiyle derinliğine incelemediklerini anlattı.

Eroğlu, Salı günü polis konusuyla ilgili kısa görüşmeden sonra 6 haftalık görüşmedeki karşılıklı al -ver konularını gündeme alıp görüşeceklerini bildirdi.

30 VE 31 EKİM’DE NEW YORK’TA

Soruları yanıtlarken, 30 ve 31 Ekim’de New York’ta liderlerin katılımıyla iki günlük toplantı yapılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, zaman zaman BM Genel Sekreteri’nin de katılacağı bu toplantıda karşılıklı al - ver arayışında olacaklarını ifade etti. Eroğlu, toplantının Camp David benzeri olmayacağını da kaydetti.

“ÖNERİLERE DESTEK MEMNUN ETTİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’ne doğalgaz ve petrol arama konusunda sunduğu önerilere İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) da destek gelmesinin önemli olduğunu belirterek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında bunu “çok önemli bir adım” diye nitelediğini söyledi.

Eroğlu, önerilerinin İİT Genel Sekreteri yanında ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da onay görmesinin kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1051 defa okunmuştur