DÜZELTME VE ÖZÜR

DÜZELTME VE ÖZÜR

Gaile dergisi, yayın hayatına başladığı ilk günden beri, Yayın Kurulu’nda yer almayan yazarlar tarafından gönderilen yazıları yayın ilkelerine uygunluk çerçevesinde inceledikten sonra yayınlamakta, hatta gerektiğinde Yayın Kurulu’ndaki yazarla

A+A-

 

 

Gaile dergisi, yayın hayatına başladığı ilk günden beri, Yayın Kurulu’nda yer almayan yazarlar tarafından gönderilen yazıları yayın ilkelerine uygunluk çerçevesinde inceledikten sonra yayınlamakta, hatta gerektiğinde Yayın Kurulu’ndaki yazarların yazılarının yayınlanmasını erteleyerek, sayfalarında yeni isimlere yer açmaktadır. Bu, gaile’nin Kıbrıs Türk düşünce hayatının zenginleşmesine katkı yapmak için benimsediği bir tavırdır.

Emeğe, üretime ve fikri haklara saygı gaile’nin en temel yayın ilkelerinden biridir. Ancak, aşağıda yer alan mektuptan anlaşılabileceği gibi, gaile, Yayın Kurulu’nun iradesi dışında, bu ilkeye hiçbir biçimde uygun düşmeyen bir “intihal” fiilinin gerçekleştirilmesine aracı kılınmıştır. Yayın hayatımıza başladığımız günden beri bizi en fazla üzen ve sarsan bir durumla, tamamen irademiz dışında, karşı karşıya kalmış bulunuyoruz. Bu fiile ortak edilmiş olmanın Yayın Kurulumuzda yarattığı sıkıntıyı sözcüklerle açıklamak mümkün değildir. Bu hatanın düzeltilmesi için gönderilen mektubu aşağıda aynen yayınlıyoruz. Bu vesileyle Sayın Nejdet Evren’den özür dileriz.      

 

 

Sayın Güneyli,
Yayın grubu adına iletilerinizi sevindirici bulduğumu bildirmeliyim. İnsanokur.org sitesinde yazarlık yapmaktayım. İnsanokur.org sitesinde yazarlarımız başlığında Nejdet Evren adına tıkladığınızda tüm yazılarım listelenecektir. İlk sırada yer alan "Önemsemek Üzerine Notlar" adlı makalem 8 Ekim 2009 tarihinde yayımlanmıştır ve içeriğine baktığınızda sitenizde Hasan Bilgehan’ın yazısı olarak yayımlanan, 17 Nisan 2011 tarihli "Önemsemek, Özgürlüğün İlk Adımı 3" adlı yazının birebir benim makalemden kopyalandığı açıkça görülecektir. Noktası virgülüne kadar aynıdır. Aynı makalem felsefe.net adlı sitede de "neden önemseriz" adlı başlıkta parça parça tartışmaya açılmıştır ve hepsi de sizin sitenizdeki aktarımlardan öncedir. Aynı durum Felsefeekibi.com adresinde de izlenebilir. Eser bana aittir ve sitenizdeki yayınların altına benim adımın yazılması gerekmektedir. Hasan Bilgehan fikir sanat eserleri yasasına aykırı davranmıştır. Sizlerden bu yanlışlığın giderilmesini talep etmekteyim. insanokur.org sitesi incelendiğinde görüleceği gibi eseri ilk yayınlayan kişi benim ve söz dizini, cümle yapısı itibarıyla da diğer eserlerimle karşılaştırıldığında -ki sürekli okuyucularım benim tarzımdan bana ait yazıyı hemen tanıyorlar- bana ait olduğu tartışmasız ortaya çıkacaktır. 8 Ekim 2009’dan önce "önemsemek üzerine notlar" makalesi hiç bir yerde yayınlanmamıştır. İlk yayın insanokur.org sitesinde tarafımdan yapılmıştır.
Gerekmiyor ama şunu hemen belirteyim. 21 yıllık Cumhuriyet Savcılığı görevini sürdüren ve halen İstanbul Ümraniye İnfaz savcılığı yapan ben, bu güne kadar fikir hırsızlığı yapmadım ve bunun da yasal olarak suç olduğunu çok iyi biliyorum. Bu görevim dışında şiir, öykü ve felsefi makaleler yazan bir yazarım. Alıntı yaptığımda bunu kesinlikle belirtirim ve fikir hırsızlığını da benimseyemem.
Tüm uğraşılarınızda, yayın ilkelerine bağlılığınız konusunda yukarıda belirttiğiniz düşünceler çerçevesinde başarılar dilerim. Düzeltmeyi yaptığınızda bilgilendirilmeyi istirham ederim. Nejdet Evren

 

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur