DÜRÜSTE DİYALOG ÇAĞRISI

DÜRÜST'E DİYALOG ÇAĞRISI

KTÖS, yeni eğitimin yılının, okulların birçoğunda tadilatlarla, öğretmensiz, sınıfsız, kitapsız, mefruşatsız ve kalabalık öğrenci nüfusu ile başladığını savunarak, bu sorunların kendilerini derinden üzdüğünü belirtti ve çözüm istedi. KTÖS, okullardaki ek

A+A-

 

 

KTÖS, yeni eğitimin yılının, okulların birçoğunda tadilatlarla, öğretmensiz, sınıfsız, kitapsız, mefruşatsız ve kalabalık öğrenci nüfusu ile başladığını savunarak, bu sorunların kendilerini derinden üzdüğünü belirtti ve çözüm istedi.

KTÖS, okullardaki eksikliklerin bir an önce tamamlanması için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı diyaloga çağırırken, “Sorunu olan okullarımızın okul aile birlikleri ile işbirliği içerisinde hareket edeceğimizi belirtir, var olan sorunların çözülmemesi halinde her türlü demokratik eylem hakkımızı kullanacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş, yaptığı yazılı açıklamada, KTÖS’ün bu sorunların yaşanacağını Temmuz ayı içerisinde tespit ettiğini ancak hükümetin tespitleri görmezden geldiğini ve gerekli önlemleri almayarak okulların sıkıntılarla açılmasına neden olduğunu iddia etti.

Eğitimde yaşanan tüm sıkıntılardan hükümeti sorumlu tutan Maviş, sendikanın okul temsilcileri ile yaptığı istişare sonucu, gerek öğretmen sınavları ve terfi sınavlarının siyasi nedenlerle gecikmesi, gerekse kontrolsüz nüfus artışından dolayı okul nüfuslarının artması ile birçok okulda eğitim-öğretim hayatına öğretmensiz başlanıldığını savundu.

Maviş, okullardaki hademe eksikliklerinden dolayı hijyen sorunlarının da doğması endişesi taşıdıklarını belirterek, Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ü eleştirdi ve şöyle devam etti:

“Kontrolsüz nüfus artışından dolayı Arabahmet İlkokulu 1 branş, 9 Eylül İlkokulu 1 sınıf, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu 1sınıf, Cihangir-Düzova İlkokulu 1 sınıf - 1 okulöncesi, Haspolat İlkokulu 1 okulöncesi, Karakol İlkokulu 1 branş, Polatpaşa İlkokulu 1 sınıf, 2 branş, Şht. Hüseyin Akil İlkokulu 1 branş, Alasya Vakıf Anaokulu 1 okulöncesi, Çayönü İlkokulu 1 okulöncesi, Vadili İlkokulu 1okulöncesi, Çayırova İlkokulu 1 okulöncesi, Yeni Boğaziçi İlkokulu 1 okulöncesi, Mehmetçik İlkokulu 1 sınıf, Ötüken 1 okulöncesi, Girne Maarif Anaokulu 1 okulöncesi, Alsancak İlkokulu 1sınıf, 1 branş, Dikmen İlkokulu 1okulöncesi, Esentepe İlkokulu 1 okulöncesi, Karaoğlanoğlu İlkokulu 1branş ve Lapta Anaokulu’nda 1 branş, şu an eksik öğretmenler bulunmakta ve okul nüfusları hızla artmaktadır.”

Maviş, Londra Türk Dili okullarına giden 11 öğretmen ve izinli olan birçok öğretmenin yerinin de halen boş bulunduğunu, ayrıca Lefkoşa Özel Eğitim Merkezi, Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi, Değirmenlik İlkokulu, Karakol İlkokulu ve Atatürk İlkokulu’ndaki tadilatlar nedeni ile okulların eğitim için tehlike arz ettiğini savundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur