DOWNER TELE - KONFERANSTA BİLGİ VERDİ

DOWNER TELE - KONFERANSTA BİLGİ VERDİ

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, dün gerçekleştirdiği tele-konfrerans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi’ne yoğunlaştırılmış Kıbrıs doğrudan müzakereleriyle ilgili bilgi verdi. Güvenlik Konseyi üyelerine “Müz

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, dün gerçekleştirdiği tele-konfrerans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi’ne yoğunlaştırılmış Kıbrıs doğrudan müzakereleriyle ilgili bilgi verdi. Güvenlik Konseyi üyelerine “Müzakere salonu içerisinde her iki liderde de iyi niyet ve iyimserlik var” diyen Downer’ın zorluklar olduğunu kabul etmekle birlikte “başka fırsat yok” vurgusunu yaptığı belirtildi.

Fileleftheros “Downer: Kararlar Ekim’de... Güvenlik Konseyi’nden Kıbrıs’ın Araştırmalar Konusundaki Egemenlik Haklarına Destek” başlıklı haberinde Downer’ın dünkü tele-konferans sırasında; Ekim ayında New York’ta yapılacak yeni üçlü görüşmeden ve Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapordan sonra; “önümüzdeki bütün olasılıklar incelenecek” dediğini yazdı.

Downer’ın, “önümüzdeki bütün olasılıklar” ifadesi ile çok taraflı konferansa da atıfta bulunduğu yorumunu yapan gazete edindiği bilgilere dayanarak BM yetkilisinin “Müzakere salonunda her iki liderde de iyi niyet ve iyimserlik var” dediğini kaydetti.

Habere göre Downer Güvenlik Konseyi üyelerinin sorularını yanıtlarken, son müzakerelerdeki gelişmelerin çok da iyimser olmadığını itiraf etti. Söylediğine göre zorluklar ve anlaşmazlıklar var ancak “başka fırsat da yok” diye ekledi.

Tele-konferansta Türkiye’nin doğalgaz aramalarıyla ilgili uyarılarının da gündeme geldiği yolunda bilgiler bulunuyor. Habere göre Güvenlik Konseyi’ne katılan bütün AB üyesi ülkeler, ABD ve Rusya “kendi deniz bölgesinde” araştırma yapmanın Güney Kıbrıs’ın “egemenlik hakkı olduğunu” savundu.

Gazete, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, mülkiyet gündemiyle bugün yeniden bir araya geleceğini de belirtti. Habere göre, dün iki tarafın müzakere heyetleri BM’nin mülkiyet uzmanları eşliğinde ayrı ayrı gerçekleştirdikleri toplantılarda, bir önceki görüşmede sunulan belgeleri değerlendirdi.

BM uzmanlarının, Cenevre üçlü görüşmesinde kararlaştırıldığı üzere, her iki tarafın müzakerecisinin de rızası ile gerçekleşen katılımlarının, uzmanlar tarafından köprü kurucu önerilerde bulunulmasını da gündeme getireceğini yazan gazete ta başından beridir Downer’ın hedefinin de bu; yani BM’nin doğrudan müzakereler prosedürüne katılımı ve rolünün yükseltilmesi olduğu yorumunu yaptı.

Bu haber toplam 1097 defa okunmuştur