DOPİNG VE UYUŞTURUCU KONUŞULDU

DOPİNG VE UYUŞTURUCU KONUŞULDU

Orta Eğtimde spor haftası sebebiyle, Dr. Hikmet Yücel dün Namık Kemal Lisesi’nde “Doping ve Uyuşturucu Madde” konusu ile ilgili öğrencilere bir konferans verdi. Sabah gerçekleşen konferansta öğrencilerin katılımı yüksek olurken, Dr. Hikm

A+A-

 

 

Orta Eğtimde spor haftası sebebiyle, Dr. Hikmet Yücel dün Namık Kemal Lisesi’nde “Doping ve Uyuşturucu Madde” konusu ile ilgili öğrencilere bir konferans verdi. Sabah gerçekleşen konferansta öğrencilerin katılımı yüksek olurken, Dr. Hikmet Yücel öğrencileri bu konular hakkında bilgilendirdi.

 

GÜNLÜK YAŞAMDAN ÖRNEKLER

Seminerde öğrencilere günlük yaşamdan örnekler ile sunum yapan Dr. Hikmet Yücel, önemli noktalara dikkat çekti. Yücel, sunumunun başında dopingin tarihçesini, dünyada doping kullanan sporcuların aldıkları cezaları, ülkelerdeki dopingle mücadele safhalarını, dopingi yapan sporcuların ileride sağlık konusunda nelerle karşılaşacağını, doping yapan belli başlı sporcuların ölümle nasıl boğuştuğunu çarpıcı örneklerle açıkladı.

 

CEZALAR

KKTC’de Kilo düşürmek için iki genç güreşçinin almış olduğu ilaçlar sebebiyle spordan iki yıl men edildiğini, yine bir yol maratonuna katılan sporcunun finish çizgisine yanaştığında düşüp kaldığını ve ölümden döndüğünü söyledi.

Ülkemizde son dönemlerde birçok bölgede açılan spor salonlarında çocuklara protein tozu adı altında satışı ve kullanımının yapıldığını belirten Dr. Hikmet Yücel, bu tozların yalnızca geçici bir sürede vücudu şişirdiğini, ancak uzun vadede insan vücudunda birçok tahribata yol açtığını belirtti.

 

UYUŞTURUCUNUN YAN ETKİLERİ

Sunumunun son bölümünde özellikle son günlerde gündeme gelen yapay uyuşturucu “Bonzai” kullanımın çocuklarda yaptığı yan etkileri, nasıl bağımlı hale gelindiğinin üzerine vurgu yapan Dr. Hikmet Yücel,  kullanan veya kullandırmaya zorlayan şahısların yanında bulunmamalarını ve bu gibi konularda öğrencilerin derhal okul idaresine bilgi vermesini rica etti.

Dr. Hikmet Yücel’in sunumunu tamamlamasının ardından Namık Kemal Lisesi öğrencileri kendisine çiçek takdim ettiler.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur