Doping, Futbol Federasyonu ve son

Doping, Futbol Federasyonu ve son

Direkt konuya gireceğim. “Kıbrıs Türk” Futbol Federasyonu’na, Çetinkaya “Spor Kulübü”ne, “beden eğitimi” öğretmeni Mehmet Bolkan’a, Spor Bakanı Kemal Dürüst’e ve sporla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara

A+A-

Direkt konuya gireceğim. “Kıbrıs Türk” Futbol Federasyonu’na, Çetinkaya “Spor Kulübü”ne, “beden eğitimi” öğretmeni Mehmet Bolkan’a, Spor Bakanı Kemal Dürüst’e ve sporla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara hatırlatırım;  Doping, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlerin sporcu tarafından BİLİNÇLİ VEYA BİLİNÇSİZ olarak kullanımı" diye tanımlanır.  Sporcuyu bu çeşit maddeleri veya yöntemleri kullanmaya yönlendirmek veya onlara “yardım etmek” SPOR AHLAKINA AYKIRI olup, SUÇ’tur..


Doping neden yasaklanmıştır?

Dopingin yasaklanmasının ana nedeni, “SPORUN TEMEL PRENSİPLERİNE” aykırı olmasıdır.
Doping, aynı zamanda, sporcuları performanslarını artırmak için “yasaklanmış maddeleri” ve yöntemleri kullanmaları ile elde edecekleri “HAKSIZ AVANTAJLARDAN”, bazı maddeler ile yöntemlerin neden olabileceği “yan” etkilerden korumak için yasaklanmıştır.
Doping sadece “ahlak ve sağlık” sorunu değil aynı zamanda yasal yaptırımları da olan bir sorundur.

 

***

Tüm dünya dopingi bir suç ve etik dışı görürken, bu ülkede ikinci kez “doping”li sporcuya lisans çıkartılıyor.

İlki 3 yıl önce Küçük Kaymaklı’da yaşanmıştı.

Dünyada dopingli sporcular listesinde yer alan,  Sinan ve Oketela’yı ülkeye getiren K.Kaymaklı’ya Futbol Federasyonu lisans çıkartma izni vermişti.

Ve bu iki sporcu ülkemin gençliği ile aynı sahada ter dökmüşlerdi.

Bu konuda spor kamuoyu bugün olduğu gibi tepkiliydi.

Bugün gibi kabullenmemişti. 

 

***

Dünya Anti Doping Merkezi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi doping konusunda “ince eleyip sık dokurken”, hatta bugün başlayacak Dünya Atletizm Şampiyonası’nda tüm sporculara yani 2000’den fazla sporcuya doping test uygulama kararı alırken, bizim Futbol Federasyonumuz, “doping cezalısı” bir oyuncuya lisans çıkartma izni veriyor.

Bunun yanında Kıbrıs Türk Futbolunun efsane kulübü Çetinkaya’ya getiriyor bu oyuncuyu… 

Şu anda kampta… 

Her zaman bir “eğitimci” olduğunu söyleyen Mehmet Bolkan’ın çalıştırdığı takımda bir dopingden ceza almış bir sporcu mevcut.

 

***

Diyeceksiniz ki aldığı ilaç veya aldığı her neyse çok da önemli değil.

Bilmeyerek aldı da diyebilirsiniz…

Buna asla katılmam.

Çünkü, Dünya Anti Doping Merkezi her yıl yasaklı maddeleri internet aracılıyla tüm dünyaya duyurur.

Hatta geçtiğimiz yıl Futbol Federasyonu Resmi İnternet sitesinde de vardı yasaklı maddeler listesi.

Yani bir düşünsenize yasaklı maddeler listesinde hassas olduğunu gösteren, federasyon, yasaklı madde aldığı gerekçesiyle dünyada cezalı duruma düşen bir sporcuya lisans çıkartma izni veriyor.

Çok fazla lafı uzatmaya da gerek yok aslında. Kapadın gidin gerçekten.

Oturmayın o koltuklarda…

 

***

Not: 6 yıla yakın bir süre var ki bu sayfalardayım. Doping konusunda hassasım. Dopingle ilgili çok yazdım, çok çizdim çok söyledim. Eğitimime ihanet etmedim. Spor etiğine aykırı hareket edenleri affetmedim.

Bu sayfalardan “son yazımın” doping konusunda olmasını hiç istemezdim. Gelin görün ki,  sistemsizlik ve etiksizlik bizi yine dopingle karşı karşıya getirdi. Umarım son olur.

Bizim buluşmamız artık  başka bir yerde olacak.  YENİDÜZEN’deki tüm dostlarıma, hoşça kalın der, bol bol sağlık dilerim.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur