Doping - Futbol Federasyonu - KTOEÖS

Doping - Futbol Federasyonu - KTOEÖS

Başka bir ülkede doping yaptığı için ceza almış bir futbolcunun ülkemize getirilerek futbol oynatılmaya çalışılması spor etiği ve ahlakı açısından büyük bir hatadır. Bu konu haftalardır spor basınımızda gündemde yer almakta ve konuşulmaktadır. Aslında

A+A-

 

 

 

Başka bir ülkede doping yaptığı için ceza almış bir futbolcunun ülkemize getirilerek futbol oynatılmaya çalışılması spor etiği ve ahlakı açısından büyük bir hatadır.

Bu konu haftalardır spor basınımızda gündemde yer almakta ve konuşulmaktadır.

Aslında bu tür davranışların federasyon tarafından anında reddedilmesi gerekmektedir. Konunun günlerce konuşulması ve gündemde yer alması doğru değildir.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası bir basın bildirisinde gündemdeki yanlış uygulamaları eleştirirken, bu konu hakkında da, gayet doğal olarak, eleştiride bulunmuştur. Bu sendika, kendisine üye olan binlerce öğretmeni temsil etmekte ve bu öğretmenler içinden yüzlercesi de ülkemizdeki spor federasyonlarına katkı koymaktadırlar.

Bizler, öğretmen olarak öncelikle yetiştirdiğimiz sporculara spor ahlakını ve spor disiplinini bir ilke olarak öğretiriz. Dopingin kendi sağlıkları açısından tehlikeli olduğunu, sportmenlik dışı bir davranış olduğunu öğretiriz. Etik olan da budur. Benim de yer aldığım KTOEÖS yönetiminde, benimle birlikte toplam beş beden eğitimi öğretmeni yer almaktadır. Bu işin akademik eğitimini almış bizler herhalde Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Sertoğlu'ndan bilimsel olarak daha fazla bilgi sahibiyiz.

Öğretmenleri, esas işleri olan öğretmenliği yapmaya davet eden sayın başkan, acaba öğretmenliğin 'öğretmek' olduğunu ve her insanın da mutlaka bir öğretmeni olduğunun farkında değil mi?

Sayın Başkanı tanıyorum ve farkında olmadan öğretmenlerini rencide ettiğini düşünüyorum. Bu yanlışını da en kısa zamanda düzelteceği inancındayım. Ne de olsa uzun yıllardır ülke futboluna yönetici olarak fedakarca hizmet etmektedir ve bu başarısında onu eğiten öğretmenlerinin de katkısını göz ardı edemez sanırım.

Gelelim doping konusuna.

Ülkemizde doping konusunun ciddiyetle ele alınması gerekmektedir. Bu davranıştan birileri ciddi anlamda zarar görmeden, birileri ölmeden tedbir alınması gerekmektedir.

Ülkemizde bazı spor branşları kazanç kapısı olduktan sonra doping konusunda daha fazla önlem almak bence hayati bir konudur.

Atatürk Stadı'nın soyunma odalarında futbol maçları sonrası ve ertesi günlerde kullanılmış enjektörle çok karşılaştık. Bence bu durum, özellikle de yabancı oyuncular ülkemizde çoğalmaya başladıktan sonra arttı.

Tabii ki tüm yabancı oyuncuları ayni kefeye koymuyorum. Yabancı oyunculara ülkemizde spor yapmak için izin verirken gereken kontrollerin ve araştırmaların detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu konuyu kaleme almamdaki esas amacım, doping konusunda ülkemizdeki yetkilileri göreve davet etmektir.

Umarım doping konusu artık ciddi şekilde ilgililer tarafından ele alınır ve birileri ciddi zararlar görmeden bu sorun çözüme kavuşur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 721 defa okunmuştur