DOĞALGAZDA ANLAŞMA YAKIN

'DOĞALGAZ'DA ANLAŞMA YAKIN

Geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan İsrail Delek şirketinin, doğalgaz konusunda Rum tarafına üç şart koştuğu belirtildi. Kathimerini gazetesi, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, doğalgaz konusundaki süreci yakından takip eden ki

A+A-

 

 

Geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan İsrail Delek şirketinin, doğalgaz konusunda Rum tarafına üç şart koştuğu belirtildi.

Kathimerini gazetesi, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, doğalgaz konusundaki süreci yakından takip eden kişilerden ve diplomatik kaynaklardan aldığı bilgilere dayanarak, İsrail Delek şirketi ve Güney Kıbrıs arasındaki diyalogun olumlu geçtiğini yazdı.

Gazete, aynı kaynaklara dayanarak, olası bir anlaşmanın, iki ülke için kazan – kazan (win - win) durumu yaratacağını, bununla birlikte anlaşmaya ilişkin başarı perspektifinin olabilmesi için Güney Kıbrıs’ın, Delek Şirketi’nin ortaya koyduğu üç şartı kabul etme konumunda olması gerektiğini belirtti.

Habere göre Delek’in şartları şöyle:

“1.Kıbrıs’ın ‘Afrodit’ parselinde role ve paya sahip olmak.

Bu parseldeki hakları, İsrail’in Dalit, Tamar ve Leviathan parsellerinde Delek şirketiyle ortaklığa sahip olan Amerikan Noble Şirketi teminat altına almıştı.

2. Kıbrıs’ın, kendi iç pazarı için doğalgazı kullanma konumuna gelmesine değin, Kıbrıs’a doğalgaz tedarik etmek.

Delek Şirketi, Güney Kıbrıs’a cazip fiyata (Shell’in önerisinden çok daha ucuza) 2013 yılında doğalgaz getirme konusunda Rum makamlara güvence veriyor.

3. Avrupa ve dünya piyasasına ihraç edilmek için doğalgazın işlenmesinin, sıvılaştırılmasının yapılacağı bir terminalin yapımı için Kıbrıs’la ortaklık kurmak”.

Habere göre, bir devlet yetkilisi gazeteye yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi’nin, İsraillilerin bu şartlarını reddetmesi için herhangi bir neden bulunmadığını söyledi.

Aynı yetkili ayrıca, Delek’in şartlarının; sadece win - win durumu yaratmayacağını, İsrail ile bu konuda bütünlüklü bir anlaşma olmaması durumunda gelecekte iki ülkenin karşısına rakip olarak bir başka ülkenin çıkma olasılığının bulunması nedeniyle de iki ülkeyi teminat altına alacağını kaydetti.

Gazete haberinde ayrıca, Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkilerin hızlı bir biçimde geliştiğine, iki ülkenin, “münhasır ekonomik bölgelerinin” belirlenmesine ilişkin anlaşmaların resmi şekilde teyit edildiğine dikkati çekti.

Gazete, bu çerçevede ayrıca, iki ülke arasında “arama - kurtarma”ya ilişkin anlaşma imzalanması niyetinden de bahsetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 2031 defa okunmuştur