DOĞAL ZENGİNLİK KIBRIS CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA AİTTİR

'DOĞAL ZENGİNLİK KIBRIS CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA AİTTİR'

Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas, denizdeki hidrokarbonun “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlarının tamamına ait olduğunu ancak “yasal devlet tarafından yönetildiğini” söyledi. Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının önündeki en büyük

A+A- 

 

 “Türkiye Kıbrıs’a karşı yayılmacılık politikası güdüyor ve bu politikası çözümün önündeki en büyük engeldir”

Kıbrıslı Rum Lider  Dimitris Hristofyas, denizdeki hidrokarbonun “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlarının tamamına ait olduğunu ancak “yasal devlet tarafından yönetildiğini” söyledi.
Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının önündeki en büyük engel olarak nitelediği Türkiye’yi Güney Kıbrıs’a karşı “yayılmacılık politikası izlemekle” suçlayan Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de kendisinin olduğunu ilan ettiği “münhasır ekonomik bölge” içerisinde yürütülmekte olan hidrokarbon aramalarının “egemenlik hakkı olduğunu” iddia etti.
Güney Kıbrıs’ın “egemenlik haklarının tartışma götürmez olduğunu, hiçbir müdahaleyi, talebi veya hakemliği kabul etmelerinin söz konusu olmadığını” savunan Hristofyas, “Doğa ananın deniz bölgesinde bahşettiği doğal zenginlik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarına aittir ve bu doğal zenginlik, yasal devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından yönetilir” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE EN BÜYÜK ENGEL”

Hristofyas, hidrokarbon meselesinin Kıbrıs sorununun çözümüne ivme kazandırması dileğinde de bulundu ancak “yayılmacılık politikası gütmekle” suçladığı Türkiye’nin bu tavrının “çözümün önündeki en büyük engel olduğunu” savundu.
Müzakere masasında cumhurbaşkanları değil toplum müzakerecileri bulunduğunu, kendisinin de Kıbrıs Rum toplumunun müzakerecisi olarak katıldığını söyleyen Hristofyas, “Türkiye’nin yayılmacılık politikası Kıbrıs sorununun çözümünün önündeki en ciddi engeldir ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi tarafından uzlaşmaz tez ve görüşler ortaya konulmasını teşvik ediyor” dedi.

BEGLİDİS’E VE YUNANİSTAN’A TEŞEKKÜR ETMEYİ UNUTTU
Rum iç cephesine birlik çağrısında bulunduktan sonra açıklamasına son veren Hristofyas, konuşma kürsüsünden indi ve törene katılmak üzere bu sabah Rum tarafına giden, şeref tribününde Hristofyas’ın yanında duran Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Beglidis’in yanına gitti. Ancak Hristofyas Beglidis’i görür görmez, gazetecilere “bekleyin” işareti yaparak konuşma kürsüsüne geri döndü. Hristofyas, törene katılmasından dolayı Beglidis’e, uluslararası ve ikili düzeylerde Rum yönetimine verdiği destekten dolayı da Yunanistan Başbakanı’na, halkına ve siyasi liderliğine teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 725 defa okunmuştur