DOĞAL GAZDA ISRAR

DOĞAL GAZDA ISRAR

Çalışmalar duyurulan tarihten bir hafta önce başlayacak

A+A-

 Rum hükümeti, Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)’nde yer alan 12. Parsel’de ekim ayı başında başlamayı planladığı deneme kazıları konusunda, Türkiye ve KKTC’nin tepkilerine rağmen geri adım atmıyor.
Haravgi ve diğer gazeteler, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun önceki gün yaptığı açıklamada, kazı işleminin planlandığı şekilde devam edeceğini yinelediğini, Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in ise, kazı işleminin duyurulandan bir hafta evvel başlama ihtimalinden söz ettiğini yazdılar.
Gazete; “Hükümet Doğalgaz Araştırmaları Konusunda İlerliyor” başlığı altında verdiği haberinde, Stefanu’nun “ya doğal gaz aramalarının ya da müzakerelerin devam etmesi gibi bir ikilemin söz konusu olmadığı” şeklindeki açıklamasını yansıttı.

 

“MÜZAKERE VE EGEMENLİK HAKKI AYRI ŞEY”

Habere göre Stefanu; Kıbrıs sorununu müzakere etmekle egemenlik haklarını kullanmalarının birbirlerinden ayrı şeyler olduğunu savundu ve “Türkiye’nin dışında hiç kimse bizi böyle bir ikilemle karşı karşıya getirmeye çalışmıyor. Türkiye, gerek Kıbrıs gerekse uluslararası toplumu böyle bir ikilemle yüz yüze getirmeye çalışıyor. Böyle bir perspektifi kabul etmemiz söz konusu değildir” şeklinde konuştu.
Güney Kıbrıs’ın tüm eylemlerinin uluslararası hukuk ve 1982 yılında imzalanan BM Deniz Hukuku Anlaşması’na uygun olduğunu öne süren Stefanu, Güney Kıbrıs’ın bu anlaşmayı imzalamasına karşın anlaşmayı imzalamayan ve onaylamayan Türkiye’nin Güney Kıbrıs’la “uğraşmak” için uluslararası hukukta ısrar ettiğini savundu.
Stefanu; “ülkenin egemenlik haklarının uygulanması yönünde, uluslararası hukuk çerçevesinde ve fazla gürültü çıkarmadan çalışmaya devam edeceklerini, ülkenin doğal zenginliklerinin değerlendirilmesinin de egemenlik haklarından biri olduğunu” ileri sürdü.

MARKULLİ İSRAİL’E GİTMEYE HAZIRLANIYOR
Öte yandan Politis; Türkiye ve KKTC’nin, Rum tarafının sözde MEB’sinde doğalgaz çıkarma kazılarına başlayacak olmasına sert tepki vermeyi sürdürdüklerini belirtirken Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin İsrail’e gitmeye hazırlandığını yazdı.
Gazete, Markulli’nin, kesin tarih belirtmeksizin, 22 Ağustos’tan sonraki bir tarihte İsrail’e giderek meslektaşı Avigdor Liberman’la görüşeceğini, görüşmenin başlıca konusunu ise Türkiye’nin “tehditlerinin” oluşturmasının beklendiğini ileri sürdü.

KASİNİS: “KAZILAR 1 EKİM YA DA BİR HAFTA ÖNCESİNDE BAŞLAYACAK”
Diğer yandan Rum Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis; 12. Parselde kazıların planlandığı üzere 1 Ekim tarihinde başlayacağını, hatta kazı tarihinin bir hafta öne de alınabileceğini açıkladı.
Habere göre Kasinis; uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket ettiklerini ve çevresel çalışmalar da dahil tüm araştırmaları gerçekleştirdiklerini belirterek, deneme kazısı sürecinin, ortaya çıkması muhtemel zorluklarla orantılı olarak, iki ay kadar sürmesinin beklendiğini ifade etti.
Araştırma kazısı sonrasında doğalgazın kalitesi ve miktarının belli olacağını, mevcut doğalgaz miktarının kesin olarak belirlenmesi için ikinci bir doğrulama kazısının da yapılabileceğini vurgulayan Kasinis, bu kazıların sonuçları ve doğuracağı kazanımların sadece Kıbrıslı Rumları ilgilendirmediğini ileri sürdü. Kasinis; “Bulacağımız şey; sadece Kıbrıslı Rumlar için değildir, asla böyle bir şey söylemedik. Bulunan şey Kıbrıs’ın tüm yasal ikametçileri içindir” şeklinde konuştu.

NOBLE ENERGY UZMANLARIYLA TOPLANTI
Kasinis açıklamasında ayrıca; kazılara ilişkin konuların ele alınması amacıyla Perşembe günü (bugün) Noble Energy şirketi yetkilileri ile Rum Ticaret Bakanı’nın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirileceğini duyurdu.
Noble Energy şirketi yetkililerinin, yeni atanan Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu’yla tanışacaklarını belirten Kasinis, hükümetin ayrıca doğalgazın nasıl geleceği, boru hattı döşenecekse bunun uzunluğu, doğalgazın yerel kullanıma nasıl sunulacağı, süreçte kimlerin yer alacağı ve sıvılaştırma tesisi kullanılarak sıvı halde nasıl ihraç edilebileceği gibi konuları da incelemekte olduğunu sözlerine ekledi. Fileleftheros; “Türk Kükreyişleri Partileri Birleştirdi - ‘Egemenlik Haklarımızı Kullanıyoruz’ - 1 Ekim’de Başlıyoruz” başlıkları altında verdiği haberinde, Noble Energy’nin “Noble Homer Ferrington” isimli sondaj platformunun 12. Parsel’deki deneme kazılarının ilkinin 26 Eylül Pazartesi günü yapılacağını, 1 Ekim tarihinde de derinlere inilmeye başlanacağını yazdı.

TÜRKİYE RUM SİYASİ PARTİLERİNİ “BİRLEŞTİRDİ”
Gazete ayrıca, Türkiye’nin doğalgaz konusundaki tepkisinin Rum siyasi partileri arasında ortak görüş oluşmasına sebebiyet verdiğini, DİSİ, EURO.KO ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin Rum hükümetine geri adım atmama çağrısı yaptıklarını yazdı. Habere göre DİSİ, EURO.KO ve Çevrecilerin temsilcileri yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda, Güney Kıbrıs’ın doğalgaz arama çalışmalarının yasal çerçevede ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak gerçekleştirildiğini iddia ederek, Rum hükümetinin sözde “Türk tehditlerini” göğüsleyebilmek için caydırıcı eylemlerde bulunması gerektiğine işaret ettiler.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur