DOĞAL GAZ KONUŞTULAR

DOĞAL GAZ KONUŞTULAR

Kıbrıs müzakerelerinin önceki günkü gündeminde doğal gaz arama çalışmaları da vardı

A+A- 

 

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas, yaz tatili için verilen kısa aranın ardından, önceki gün Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yeniden bir araya geldiler.
Haberi; “Bizi Tehdit Etmeyin... Görüşmelerde Doğal Gaza İlişkin Gerilim Var Ama Kızgınlık Yok - Görüş Birlikleri Yok” başlıklarıyla veren Politis, önceki günkü tam gün liderler görüşmesinde, Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde (MEB) gerçekleştireceğini açıkladığı doğal gaz arama çalışmaları konusunun da ele alındığını bildirdi.
İki tarafın da kendi bakış açısıyla, sözü edilen konunun müzakerelerin yoğunlaştırılmış faslına olumsuz etkilerini vurguladıklarını yazan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, konunun iki tarafça da gündeme getirildiğini kaydetti.


“TEHDİTKAR HALLER”

Kıbrıslı Rum Lider  Hristofyas’ın, gerek Türkiye’nin “tehditkâr hallerinin”, gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın “kışkırtıcı açıklamalarının”, çözüm bulma çabaları açısından destekleyici olamayacağını vurguladığını ifade eden gazete, Hristofyas’ın yine Özersay’ın yapmış olduğu açıklamalara atıfta bulunarak Kıbrıs Türk tarafının tavrına özel atıfta bulunduğunu belirtti.
Gazeteye göre Hristofyas, ekim ayı sonlarında New York’ta gerçekleştirilmesi beklenen görüşme ışığında; Kıbrıs Türk tarafınca kullanılmış olan üslup ve hitap tonunun kabul edilemez olduğunu, aynı zamanda BM Genel Sekreteri Ban’ın kendilerinden istedikleriyle uyuşmadığını ileri sürdü.

“İLAVE BİR TEŞVİK OLMALI”

Gazeteye göre Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın MEB’inde enerji rezervleri bulunması ihtimalinin; Kıbrıs Türk tarafı için çözüme yönelik hareket etmesi için mantıken ilave bir teşvik oluşturması gerektiğine işaret etti ve adanın doğal zenginliklerinden ortaya çıkacak kazançların adanın tüm yasal sakinlerine ait olduğunu yineledi.
Rum yönetiminin, uluslararası yasalar çerçevesinde hareket ettiğini ifade eden Hristofyas, Moskova ile ABD Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili “destekleyici” görüşlerine gönderme yaptı. Yine aynı bilgilere dayanarak, enerji araştırmalarının başlaması hususunda Kıbrıs Türk tarafının kendi görüşlerini ortaya koyduğunu ifade eden gazete, Kıbrıs Türk tarafının; araştırmalar için seçilen konjonktürün müzakere sürecini sabote ettiğine işaret ettiğini kaydetti.

“GÖRÜŞME GERGİN GEÇTİ”

Politis, Kıbrıs Türk tarafının “Kıbrıs’ın MEB’iyle” ilgili kendi görüşlerini tekrarladığını ve MEB’in Kıbrıslı Türklerin yokluğunda belirlenmesinin “yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın ortaklaşa planlanması hedefine zarar verdiğini ve Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarının ihlalini teşkil ettiğini savunduğunu” ekledi.
Gazeteye göre, ileri sürülen “tehditler” konusunda ise Kıbrıs Türk tarafı; Özersay’ın ilgili açıklamasında çeviri hatası yapıldığına atıfta bulunarak, böyle bir konunun (tehdit konusu) ortada bulunmadığını ancak enerji araştırmalarıyla ilgili olarak tepki göstermemesi ve bunları yorumlamamasının kendisinden beklenmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
Elde edinilen bilgilere dayanarak, önceki günkü görüşmenin gergin geçtiğini ancak durumun tehlikeli bir hal almadığını ifade eden gazete, BM’nin ortaya çıkan anlaşmazlıklara müdahale etmediğini ve tarafların yatışmasını izlemekle yetindiğini aktardı.
Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi, BM Misyon Şefi Lisa Buttenheim’ın doğal gaz arama çalışmaları hakkında görüşme sonrasında açıklama yapmadıklarını ekledi.

“GÖRÜŞ BİRLİKLERİ YOK”
Önceki günkü liderler görüşmesinin olağan gündemine bakıldığında ise, tarafların “Yönetim ve Güç Paylaşımı”yla ilgili fikir teatisinde bulunduklarını ve uzlaşma noktaları bulmak amacıyla birbirlerinin görüşlerini yorumladıklarını bildiren gazete, liderlerin temsilcileri Özersay ile Yakovu’nun, liderlerin önümüzdeki Cuma günü gündemdeki bir sonraki konuyu ele almaları için “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığıyla ilgili görüşmeyi tamamlamak amacıyla; bu “akşamüzeri” bir araya geleceklerini belirtti.
Mülkiyet ve Toprak başlıklarının, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın de hazır bulunacağı ifade edilen Cuma günkü liderler görüşmesinde ele alınmaya başlayacağını yazan gazete, Toprak başlığının liderler arasında ilk kez görüşüleceğine dikkati çekti.

“UFUKTA HİÇBİR İLERLEME İŞARETİ YOK”
Fileleftheros ise; “Ufukta Hiçbir İlerleme İşareti Yok... Liderler Yönetimde Sonuca Varmadan Mülkiyet - Toprak’ta İlerliyor” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin görüşülmekte olan başlıkta birtakım sonuçlara ulaşılacağına dair “görünürde en ufak bir umut veren şey bulunmadığı” yorumunu yaptı.
Liderlerin önceki gün yaptıkları görüşmenin, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”yla “hiç yeni bir şey vermediğini” ve tarafların geçmişteki görüşlerine “yapışıp kaldıklarını” kaydeden gazete, liderlerin temsilcileri Özersay ile Yakovu’nun bugün yapacakları görüşmede; tarafların anlaşmazlıkları arasında köprü kurmaya çalışacaklarını, öte yandan bunun günden güne daha zor bir hale geldiğini savundu.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur