DİN GÖREVLİLERİ EYLEM UYARISINI YİNELEDİ

'DİN GÖREVLİLERİ' EYLEM UYARISINI YİNELEDİ

Din Görevlileri Sendikası, din görevlilerinin yaşadığı sorunlara çözüm getirilmesini istedi ve eylem uyarısında bulundu

A+A-

 

 

 

Din Görevlileri Sendikası, din görevlilerinin yaşadığı sorunlara çözüm getirilmesini istedi ve eylem uyarısında bulundu.

 

Din-Gör-Sen’den yapılan açıklamada, ülke genelindeki 192 camide görev yapan 242 personelin sadece 19’unun kadrolu olmasının huzursuzluğa yol açtığı belirtilerek, Din İşleri Dairesi Yasa Tasarısı’nın bir an önce meclise sevk edilip yasalaşması istendi.

 

Eylem uyarısında da bulunulan açıklamada, “Sorunların çözülmesi için çalışma başlatılmaması halinde yasalar çerçevesinde mücadele başlatılacağı” belirtildi.

 

Din görevlilerinin diğer sorunlarına da yer verilen açıklamada, camilerin bazılarında lojman olmaması nedeniyle din görevlilerinin yüksek miktarda kira ödemek zorunda kaldığı kaydedildi ve lojman sorununun çözülmesi çağrısı yenilendi.

 

Görev mahalli uzak olan görevlilere yolluk verilmesi talep edilen açıklamada, toplu iş sözleşmesi ile elde edilen başta bayramlık ikramiyesi olmak üzere sosyal menfaatlerin elden alındığı savunuldu ve toplu sözleşme düzeninin yeniden hayata geçirilmesi talep edildi.

 

Açıklamada, eğitim alarak kendini geliştiren din görevlilerinin Din İşleri Dairesi Yasası’nın olanak vermemesi nedeni ile hak ettikleri barem ve kademe ilerlemesi alamadığı da kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 678 defa okunmuştur