DİKO, sıfırdan başlamak istiyor

DİKO, sıfırdan başlamak istiyor

Güney’deki hükümet krizi için her geçen gün yeni bir senaryo ve iddia ortaya atılıyor

A+A-

 

 

 DİKO partisi, ülkede hükümet krizinin aşılabilmesi için herkesin cesur açılımlarda bulunması gerektiğini belirtti.
Simerini gazetesine konuşan DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, DİKO’nun koalisyonda olmaya devam etmesi için sıfırdan başlayan ortak bir programın da gerekli olduğunu vurguladı.
Fotiu, sıfırdan başlayacak olan bu ortak programın Kıbrıs sorunu, ekonomi, enerji ve devletin örgütlenmesiyle ilgili olduğunu da belirtti.
Krizden çıkılması önkoşullarının yaratılması için bazı cesur açılımların yapılmasının gerekli olduğunu yineleyen Fotiu, DİKO’nun hükümette kalması veya ayrılmasına ilişkin tüm ihtimallerin açık olduğunu ifade etti.
Kendilerinin; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a; somut önkoşullar ve eksenlerle, bir öneri sunduklarını anımsatan Fotiu sonuna kadar bunda ısrarlı olacaklarını söyledi.
Fotiu, ülkenin önünde şu anda birçok kritik gelişme bulunduğunu, ekonomi alanında, üzerinde anlaşmaya varılanların da ötesinde, alınacak tedbirler üzerinde de anlaşamaya varılması gerektiğini belirtti.
Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Fotiu, partisinin bu konuda Hristofyas’a sunduğu önerinin bütünlüklü olduğunu söyledi ve partisinin; bu önerinin sadece bir bölümünün kabul edilmesini, asla kabul etmeyeceğini dile getirdi.

DİKO ÜYELERİNDEN SİTEM
Öte yandan Bazı DİKO yetkilileri ve üyeleri dün gazeteye yaptıkları açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan arasında gerçekleştirilen ilk görüşmeden bu yana oldukça zaman geçmesine rağmen, istişarelerde neler olup bittiğinden haberdar olmadıklarını belirterek, konuya ilişkin hoşnutsuzluklarını dile getirdiler.
DİKO’lu yetkililer, parti organlarının toplanması ve görüşmeler konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğine dikkati çektiler.

HRİSTOFYAS-KAROYAN GÖRÜŞMESİ
Simerini, güvenilir bilgilere dayanarak Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan arasındaki üçüncü görüşmenin bugünkü Eroğlu-Hristofyas görüşmesinden sonra ya bu akşam, ya da yarın yapılacağını yazdı.
Haravgi ise Hristofyas-Karoyan görüşmesinin muhtemelen yarın yapılacağını belirtti.
Gazete ayrıca söz konusu görüşmeden sonra Hristofyas’ın yeni kabine oluşumunu ileriye götüreceğinin kesin olarak addedildiğini yazdı.
Politis gazetesi de Hristofyas-Karoyan arasındaki üçüncü görüşmenin, hızlı gelişmelere damga vuracağını ve DİKO’lu ya da DİKO’suz, kabine oluşumu için kapıyı açacağını belirtti.

ANLAŞMAZLIĞA DÜŞENLER KİMLER?
Öte yandan Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun, geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamalarda Hristofyas ve hükümete yönelik eleştirilerde bulunmasının ardından, Omiru ile hükümet ve AKEL arasındaki anlaşmazlığın arttığını yazdılar.
Gazeteye göre Omiru açıklamalarında, patlamanın yol açtığı felaket konusunda siyasi sorumluluğa sahip olduğunu kabul etmesi için Hristofyas’a çağrıda bulunmuş, hükümeti de kötü yönetimle suçlamıştı. Gazete, hükümet ve Meclis Başkanı arasındaki anlaşmazlığın endişe verici boyutlara vardığını, Rum Yönetimi’nin “birinci ve ikinci adamının kanlı - bıçaklı konumda olduğunu” ve bunun; sadece bir kişisel ilişkiler sorunu olmadığını, aynı zamanda yasama ve yürütme gücü arasındaki işbirliğini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur