1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dikmen bölgesinin geleceği şekillendiriliyor…
Dikmen bölgesinin geleceği şekillendiriliyor…

Dikmen bölgesinin geleceği şekillendiriliyor…

Dikmen Belediyesi ve The Management Center’in Dikmen bölgesinin geleceğini şekillendirmek amacıyla yürüttüğü kalkınma projesinin önceliklendirme toplantısı dün başladı

A+A-

 

Dikmen Belediyesi’ne bağlı bölgelerin sosyoekonomik açıdan kalkınmasına katkıda bulunmak için The Management Center ve Dikmen Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü “Geleceği Şekillendirmek” adlı bölgesel kalkınma programının önceliklendirme toplantısı gerçekleşti. Aralık 2009 tarihinden itibaren yürütülmekte olan proje kapsamında geliştirilecek bölgesel iyileştirme planının en önemli yapı taşlarından Stratejik Kalkınma Planı’nın ilk oturumu dün saat 10.00’da Golden Tulip Lefkoşa’da geniş ve seçkin bir kadro eşliğinde başladı. Birinci ve ikinci gün olmak üzere üç oturumda gerçekleşen toplantının son oturumu bugün saat 09.30 itibarıyla devam edecek.

Moderatörlüğünü The Management Centre Yönetici Direktörü Dr. Bülent Kanol’un yaptığı toplantıya Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen Belediyesi meclis üyeleri ile bölge muhtarları yanında ilgili kurum ve kuruluşların başkan ve yetkililerin yanı sıra bölgedeki iş insanlarının ve sivil toplum temsilcileri ve AB yetkilileri katıldı.

 

KANOL: “BÖLGENİN ÇEŞİTLİĞİNİ ARTIRMAK…”

Toplantıda ilk olarak proje ile ilgili bilgiler verilerek yapılan çalışmaların verilerinden oluşan bir slayt gösterisi yapıldı. The Management Centre Proje Koordinatörü Aslı Eren’in sunum yaptığı toplantıda, Merkez Direktörü Dr. Bülent Kanol ve Belediye Başkanı Yüksel Çelebi birer konuşma yaptı.

Bülent Kanol, Dikmen ve Dikmen’e bağlı 11 köyün gelişmesi için bir şeyler katmaya çalıştıklarını belirterek stratejik gelişim planı ile ilgili yapılan uygulamalar hakkında bilgi verdi. Belediyenin kapasitesinin artırılması ve gelişmesi için de çalışmaları yapıldığına değinen Dr. Bülent Kanol, Dikmen Belediyesi’nin Kuzey Kıbrıs’ta ISO kalitesini taşıyan tek belediye olduğuna dikkat çekti. Kanol, Dikmen Bölgesi’nde kültürel ve ekonomik çeşitliliği artırmak için yapılan çalışmaların içeriklerine değinerek Dikmen Bölgesi’ni şekillendirme proje kapsamında hazırlanan stratejik kalkınma planın aktivitelerinin onaylandığını da aktardı.

 

ÇELEBİ: “HİZMET KALİTESİ DE ARATACAK”

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de yaptığı konuşmada, Dikmen Bölgesi ve belediye bağlı 11 köyün gelişmesi için özel olarak tasarlanmış projeyi sürdürdüklerini dile getirdi.

Çelebi, Avrupa Birliği’nin katkılarıyla uygulamaya geçen projenin, bölgesel stratejik kalkınma ve belediyenin kurumsal anlayışla bölgede verdiği hizmet kalitesini en iyi seviyelere çekmek amacını taşıdığından büyük önem arz ettiklerini aktardı. Kurumsallaşma ile hizmet kalitesini artıran belediyenin, coğrafi bölgenin de sağlıklı bir şekilde gelişme taraftarı olduğuna değinen Başkan Çelebi, proje kapsamında bu yönde diğer sivil toplum, kamu ve kuruluşlarla çalışma yapılarak bölgesel bir stratejik kalkınma planının ortaya çıkartılmansın önemli olduğuna dikkat çekti.

 

“EL BİRLİĞİ İLE ÇALIŞILMALI”

Yüksel Çelebi, yapılanma, çevre, turizm ve daha birçok alandaki plansızlıklarla sürdürülebilir bir gelişme sağlanmasının mümkün olmadığını, bu nedenle Dikmen bölgesinin, sürdürülebilir stratejik kalkınma planının oluşturulabilmesi için el birliğiyle çalışmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Yüksel Çelebi, belediyenin kaliteli hizmet anlayışı, vizyon ve misyonuna uygun olarak hazırlanan bu proje için katkılarından dolayı Management Centre yetkililerine, belediye çalışanlarına ve halka teşekkür etti.

 

ISO BELGELİ TEK BELEDİYE

AB’nin Kırsal Topluluklarda Yaşam Kalitesini Artırma Programı’ndan fon sağlayan “Geleceği Şekillendirmek” projesi kapsamında, bölge sakinlerinin katılımıyla anket çalışmaları, odak grup toplantıları, mevcut durum analizinin yapılarak bölge için stratejilerin belirlendiği iki günlük SWOT çalışması geçen yıl yapılmıştı. Bu çalışmalara ek olarak; belediyenin kapasitesini geliştirme amaçlı olarak, AB normlarına hakim “kalite yönetim uzmanı, hukukçu, finans uzmanı ve bilgi yönetim teknolojileri uzmanı” danışmaları tarafından, Dikmen Belediyesi’ne özel olarak tasarlanmış bir dizi eğitim danışmanlık hizmetleri mayıs ayında tamamlanmıştı. Danışmanlık hizmeti sonunda belediye yerel yönetimlerde kurumsallaşma adına büyük bir adım atıp, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesini alarak Kuzey Kıbrıs’taki ilk belediye olmuştu.

 

WEB SİTESİ DE OLUŞTURULACAK

Stratejik Kalkınma Planı kapsamında yer alan aktiviteler, yapılan senaryo analizi doğrultusunda incelenerek, Dikmen bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanan aktiviteler belirlendi. Öncelikli olarak belirlenen aktivitelerin uygulamaya konularak belediyenin kapasitesinin artırılması ve belediye personeli için bir dizi mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerinin verilmesi ve web sitesinin hazırlanması ise projenin sonraki ayaklarını oluşturduğu belirtildi.

 

AMAÇLAR

Geniş katılımcı yelpazesi ile ortak akıl birliği yaratılan toplantının ilk oturumunda, Dikmen Bölgesi’nde kültürel ve ekonomik çeşitliliği artırmak için ortaya çıkan aktiviteler tartışıldı.

Stratejik amaç bölümü altında; “bölgedeki mevcut eğlence merkezi, park ve sosyal alanların iyileştirilmesi ve çoğaltılmasının yapılması”, “bölgenin turizm potansiyelinin artırmak ve turistik çekim alanı haline getirmek” ve “bölge halkının mesleki eğitime yönelik faaliyetlerinin yürütülmesi” belirlendi.

 

HEDEFLER

Stratejik hedef altında ise “iş yeri envanter çalışması yapılması”, “yeni merkezlerin inşa edilmesi”, “finansman kaynaklarının değerlendirilmesi”, “bölgede turizm potansiyeli ve turistik çekim alanlarının envanterinin hazırlanması”, “bölgedeki turizm potansiyeli ile ilgili halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin yapılması” ve “bölge halkının mesleki, kişisel eğitim ihtiyaç ve eğilimlerinin ortaya çıkarılma” ve faaliyet bölümü tartışıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur